„Důchodová reforma je jedním z témat, které bezesporu zajímají celou společnost,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Odborná komise pro důchodovou reformu bude podle ministryně usilovat o takové věcné návrhy řešení, které budou respektovat cíle a účel důchodového systému a současně budou vyvažovat zájmy všech dotčených skupin obyvatel.
Komise s pomocí odborníků navrhne, posoudí a následně doporučí změny důchodového systému, které povedou k ukončení činnosti II. pilíře od r. 2016, zajistí přiměřené a důstojné důchody, posílení principu zásluhovosti, narovnání transferu mezi rodinou a společností a principy nastavení věku odchodu do důchodu.
„Zhodnotíme stav českého důchodového systému a připravíme široce sdílený návrh jeho budoucí podoby, který nebude ohrožován v samotných základech proměnami priorit politické reprezentace po každých volbách,“ uvedl předseda odborné komise Martin Potůček.
Jedním z klíčových principů, které bude odborná komise ctít, je transparentnost. „Veškeré záznamy o průběhu diskuzí a přijaté podklady budeme průběžně zveřejňovat,“ dodal Potůček.
Komise vznikla za účelem nalezení co největší shody o budoucím směřování důchodového systému. Proto se jejími členy stávají odborníci z oblasti ekonomie, sociologie a demografie, zástupci koaličních a opozičních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, sociálních partnerů, České národní banky, Českého statistického úřadu a také relevantních občanských a profesních sdružení a asociací.
REKLAMA