CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

24. 03. 2014

0 komentářů

Koruna oslabila na 5týdenní minimum vůči euru a 2týdenní minimum vůči dolaru. To nahrává českým exportérům

 


 

Dolar v polovině týdne zaznamenal výrazný růst, když Fed pozměnil cílování měnové politiky, což investory přimělo k přehodnocení data možného zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Ekonomická data z USA podpořila postoj Fedu. Méně holubičí výhled americké centrální banky reflektoval i zápis z měnového zasedání Bank of England. Výhled budoucí měnové politiky ve Spojených státech a ve Velké Británii se odklonil od situace v eurozóně, kde by potenciálně mohlo dojít k jejímu dalšímu uvolnění. Během týdne proběhlo i měnové zasedání švýcarské centrální banky.

Měnové podmínky se pro české exportéry v závěru minulého týdne zlepšily. Koruna oslabila na 5týdenní minimum vůči euru a 2týdenní minimum ve vztahu k americkému dolaru. Zveřejněné ekonomické ukazatele v podobě slabší průmyslové inflace potvrdily komentáře centrální banky o výhledu měnového nastavení v ČR. Centrální banka i nadále zaujímá holubičí postoj a obchodníci s korunou očekávají, že možnost devizových intervencí zůstane v platnosti po zbytek roku.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden proběhne měnové zasedání ČNB, kterého se zúčastní všichni členové výboru, ale vzhledem k nedávným komentářům centrální banky neočekávají investoři žádné změny. Nicméně ze současného poklesu koruny by mohli mít prospěch hlavně exportéři. Obchodníci s korunou by dokonce mohli před zasedáním ČNB korunu poslat na nižší úrovně s výhledem toho, že v případě slabších ekonomických údajů by centrální banka mohla zvýšit hranici minimálního kurzu koruny vůči euru.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *