10. 10. 2023
10 citátů, které předpověděly současnou inflaci
Inflace po covidovém rozhazování nebude jen přechodná, inflaci napomáhají zásahy centrálních bank a politiků do ekonomiky, a pokud uměle snižujeme sazby, narušujete hospodářský cyklus, čímž křivíme ekonomiku. To jsou hlavní myšlenky a předpovědi řečníků z minulých ročníků konference Vyšehradské fórum.
Vybrali jsme pro vás deset klíčových citátů, které padly na těchto investičních konferencích, a přesně pojmenovaly budoucí, tedy současné ekonomické trendy. A to zejména problém s vysokou inflací a s vysokými úrokovými sazbami.
- Ekonom Juraj Karpiš, 2021
„Tím, že politici vytváří množství nových peněz, vstupují zásadním způsobem do ekonomiky. Jestli se něčeho opravdu bojím, tak to jsou zásahy státu do ekonomiky. Méně se bojím ekonomických následků pandemie než toho, jak stát dnes zachraňuje ekonomiku tím, že vytváří nové peníze. To bude mít do budoucna následky na ekonomický růst.“
- Profesor Oldřich Rejnuš, 2016
„Je-li potlačeno tržní fungování úrokových sazeb, nemůže fungovat hospodářský cyklus. A nefunguje-li princip hospodářského cyklu, nemůže docházet k periodické očistě ekonomického systému, a tudíž nemůže fungovat ani tržní ekonomika, bez čehož nemůže být fungování ekonomiky efektivní.“
- Ekonom Juraj Karpiš, 2016
„Centrální banky jsou nejefektivnější daňový úřad na světě, v každém okamžiku mají ruku v našich kapsách.“
REKLAMA
- Profesor Oldřich Rejnuš, 2017
„Kolik máte nedůvěry v současný systém, takový podíl investic byste měli mít ve zlatě.“
- Ekonom Štěpán Křeček, 2018
„Rozbíhající se cenová inflace nebude přechodná, jak se všichni modlí. Změnila se inflační očekávání, nízké ceny jsou minulostí, začínají růst úroky a dluhový domeček z karet se začne hroutit.“
- Ekonom Štěpán Pírko, 2018
„Sejeme semínka další krize. Dlouhodobě abnormálně nízké úrokové sazby v mnoha případech tlačí firmy, lidi i státy k neracionálnímu rozhodování ohledně investic a zadlužení.“
- Profesor Josef Šíma, 2019
„Historie je dlouhým příběhem inflací způsobených vládami. Dopady i nízké inflace jsou mnohem závažnější než pouhá ztráta kupní síly. Dochází k přerozdělování bohatství uvnitř společnosti a politické centralizaci. Inflace nedopadá na všechny stejně. Většina společnosti sice zchudne, ale subjekty blízké centrálním bankám, například komerční banky, na inflaci vydělávají.“
- Analytik Pavel Ryba, 2020
„Máme dnes největší záplavu peněz v historii a prozatím nízkou inflaci. Velkou zásluhu na tom nese globalizace, která umožnila stlačit ceny produktů dolů. Jenže tento zdroj bohatství je takřka vyčerpán a dveře pro masivní inflaci se otevírají.“
- Ekonom Vladimír Pikora, 2022
„Držte dlouhodobě akcie a zlato, jež je stabilizátorem portfolia. Myslím, že brzy překročí úroveň 2 000 dolarů za troyskou unci. Nadcházející období stagflace zlatu vždy nahrává.“
- Profesor Josef Šíma, 2022
„Čím více máme ekonomické svobody, tím více máme občanských a politických práv. Trhy nás kultivují. I vlády, které jsou rétoricky pravicové a mluví o škrtání schodků, začnou v okamžiku, kdy se dostanou do mocenských pozic, hrát jinou hru, dostávají se pod jiné tlaky a zapomenou, co slíbily.“
Inflaci, státnímu dluhu, bezpečným investicím, nebo diverzifikaci portfolia se bude věnovat i letošní ročník Vyšehradského fóra, které proběhne v Kongresovém centru v Praze 19. října.
Řečníkem bude přední český ekonom Štěpán Pírko, ředitel investičního fondu Bohemian Empire, a Pavel Ryba, spoluzakladatel, analytik a obchodní ředitel českého lídra trhu s drahými kovy Golden Gate.