CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

31. 12. 2014

0 komentářů

A co možné nepříznivé dopady klesající ceny ropy?

 


 

O velkém významu renesance tradičního amerického průmyslového odvětví nelze pochybovat. Pozitivní dopady “břidlicové revoluce” kvitoval ve svém projevu na začátku roku 2014 i bývalý šéf Fedu Ben Bernanke. Při hledání historických paralel, které mohou pomoci při analýze současné situace, můžeme nalézt hned několik epizod, které připomínají nynější dění. Takřka automaticky se do mysli vkrádá hojně zkoumané období tzv. ropných šoků ze 70. a 80. let. Ty se dostaly i do základních učebnic makroekonomie jakožto příklady negativního “nabídkového” šoku. Pokud se soustředíme na vliv takového šoku na HDP, tak ten je dle základního (AS-AD) modelu jednoznačně negativní.

Nicméně poslední revize dění v 70. letech z pera renomovaných ekonomů naznačují, že spíše než negativní vliv “přes nabídku” sehrál při tehdejším propadu ekonomiky roli “poptávkový” šok. Ten vznikl kvůli poklesu reálných důchodů domácností a následné nižší spotřebě.Pokud k současné situaci přistupujeme stejnou optikou, tak nižší ceny ropy by pro USA měly být výrazně pozitivní, neboť Američanům zbude díky levnějšímu benzínu (cca 50 % spotřeby ropných produktů v USA) více peněz na utrácení za jiné věci. Oproti případu ze 70. let však nyní musíme brát v úvahu, že se “břidlicový” průmysl (a přidružené služby) významně podílel na růstu zaměstnanosti v minulých letech. Z toho konec konců pramení i ona chvála “břidlicové revoluce” z úst Bena Bernankeho. Pokles cen ropy, který možná povede ke snížení nákladů těžařů a tedy i k propouštění, tak může mít i citelný negativní dopad.

Jak již bylo zmíněno, čistý dopad poklesu cen ropy na americkou ekonomiku (která je stále čistým dovozcem ropy) bude patrně pozitivní. Nicméně optimismus mohou držet na uzdě možné potíže “břidlicového průmyslu”. Trhy podobný scénář patrně již zohledňují. Pokles výnosů amerických vládních dluhopisů s delší splatností ve druhé polovině letošního roku mají sice na svědomí hlavně asi klesající inflační očekávání (vyplývající rovněž z nízkých cen ropy), ale o něco opatrnější výhled na růst, než v čistě v modelové úvaze à la 70. léta, může rovněž hrát jistou roli.

Petr Báča
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *