Po včerejším nepříliš optimistickém obchodování, které bylo pokračováním předešlých panických dnů, kdy na pražské burze opět docházelo k přerušování obchodování s akciemi developerských firem a v Rusku se dokonce vůbec neobchodovalo, přichází další (přehnaný?) optimismus.
Na trzích se to zelená jedna radost, prakticky v celé Evropě rostou akciové indexy o pět a více procent (takové Irsko přidává bezmála 25 %). Ruský index RTS posiluje o 14 % a na trhu MICEX dokonce muselo být přerušeno obchodování kvůli posílení o 20 %. Pozitivní nálada se přenesla také na trhy v Asii.
Na pražské burze přidávají zejména již zmiňovaní developeři (ORCO už +13% ECM „spadlo“ na +7 %), výrazným růstem se prezentují také akcie Erste Bank (+10,6 %). Index PX posiluje o 7 %.
Za vším stojí včerejší největší růst amerických akcií za posledních 6 let. V USA se dařilo zejména bankovním domům, některé z nich přidaly desítky procent. Finanční sektor skončil v plusu bezmála 12 % (Wachovia +58,99 %, Washington Mutual +48,76 %, AIG +31,22 % apod.). Všechny nejvýznamnější indexy si připsaly růst přes čtyři procenta (DJIA +3,9 %, S&P 500 +4,33%, Nasdaq +4,78%).
Za tímto růstem stojí jedna ohlášená zpráva hlavních centrálních bank o společné záchranné akci, ale i oznámení Fedu o vytvoření speciálního fondu, který by odkoupil špatné hypotéky a cenné papíry na ně navázané. Celkový objem vládní intervence by měl činit až půl bilionu dolarů (!!) a vláda by měla peníze získat emisí dluhopisů a krátkodobých cenných papírů.
REKLAMA
Podobnou situaci, kdy investoři reagovali na pomoc státu dvou hypotečním agenturám, jsme tady měli před pár dny. Optimismus investorů tehdy trval velmi krátko. Jak dlouho to bude teď?
Zdroj: Patria, Bloomberg