Podle článku z 24. prosince s názvem „Příští bublina?“ zaznamenávají rozvíjející se země mnohem rychlejší růst, než rozvinutý svět a na to, že existují známky toho, že tento růst je zčásti živen spekulativními penězi, které jsou obvykle předzvěstí krachu.
Přímé zahraniční investice do rozvíjejících se zemí stále rostou. Silný tok kapitálu na rozvíjející se trhy připomíná toky do technologií na konci roku 1999 a na počátku 2000, upozorňuje prezident společnosti AMG Data Services Robert Adler. Znepokojující je podle něj také to, do jaké míry jsou závratné zisky výsledkem růstu cen spíše než korporátních zisků.
Poměr P/E pro firmy z rozvíjejících se trhů (emerging markets) v indexu MSCI od té doby, kdy před šesti lety dosáhl svého dna, vzrostl o 70 % na 18,5, což je více, než je u indexu S&P 500. Poměr ceny akcie k tržbám firem je u akcií rozvíjejících se trhů zhruba 120 % vyšší než u rozvinutých ekonomik.
To znamená, že pokud P/E je přibližně stejné, jsou ziskové marže na rozvíjejících se trzích dvakrát tak vysoké než na rozvinutých. Rizikem je, že se s příchodem konkurence tyto marže na emerging markets sníží na globální průměrnou hladinu, varuje šéf manažera fondů Research Affiliates. Tyto akcie vyletěly jako smyslů zbavené, říká. Mezi ty nejzranitelnější pak prý patří akcie v Číně, České republice, Kolumbii a Maroku…
A co by mohlo spustit zhroucení těchto trhů? Mohl by to být stejně jako před šesti lety krach na americké burze a recese americké ekonomiky, nebo úvěrová tíseň v Číně, politická nestabilita v Turecku či inflace v Brazílii, spekuluje Forbes. Kterýkoli z těchto scénářů by mohl západní investory přimět k tomu, aby stáhli své peníze zpět domů. Nic totiž neodvede pozornost od menších turbulencí na domácím trhu tak, jako krize v zahraničí, podotýká článek.
REKLAMA
Je sice pravda, že akcie na PCPP se již nějakou dobu dají označit jako nadhodnocené, ale že by zde hrozila bublina, jako například v Číně? To se mi moc věřit nechce. Poslední věta dokazuje spíše zbožné přání autorů článku, kterým se nejspíše nejistota na trzích v USA vyvolaná hypoteční krizí nijak nezamlouvá.
Zdroj: Patria
Čtěte dále:
Petr Fejtek: V prosinci fondy předvedly standard
Petr Kalina: Májský kalendář a „konec světa“
Jan Traxler: Next 11 – země budoucnosti: Nigérie