30. 09. 2020
Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
Druhá vlna pandemie je realitou na čím dál větším počtu míst v Evropě – rychlé přírůstky případů vidí zejména Francie, Španělsko a Belgie. Ovšem i v relativně klidném Německu nervozita roste – Angela Merkelová včera na uzavřeném jednání ministerstva mluvila o tom, že do Vánoc mohou Němci vidět až 19 tisíc nových případů denně.
Na pozadí druhé vlny pandemie zaznamenaly akciové trhy čtvrtý týden ztrát v řadě, a jak ukázalo páteční a pondělní obchodování, ceny už začínají být pro některé kupce atraktivní. Pomoci mohlo i to, že poslední vlna podnikatelských nálad v Evropě zatím nevypadala nijak hrozivě. Zatímco služby logicky krvácí, průmysl až překvapivě odolává. K velkému optimismu však zatím důvod rozhodně není. Nehledě na výrazné rozdíly mezi průmyslem a službami ovšem obrázek eurozóny jako celku nevypadá nijak povzbudivě – souhrnný index PMI klesl podruhé v řadě na 50,1 bodu. Tento týden detaily pravděpodobně také ukážou regionální rozdíly mezi Německem a státy naplno zasaženými druhou vlnou pandemie.
Tváří tvář druhé vlně také budou investoři pečlivě sledovat, jak se vyvíjí státní pomoc ekonomikám. Řada dočasných nástrojů pomoci bude postupně vyprchávat a bude důležité sledovat, jak štědré programy budou připraveny pro druhou vlnu. V Česku se pozornost soustředí zejména na novou podobu kurzarbeitu, který má nahradit dobíhající programy Antivirus. Vládní návrh mířící do sněmovny je v řadě ohledů terčem kritiky, zejména z řad zaměstnavatelů, kterým se nelíbí vysoká spoluúčast skrze platby sociálního a zdravotního pojištění.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance