Pomineme-li poněkud jalovou diskusi o tom, zdali je růstu vůbec zapotřebí, kterou lze občas zahlédnout v českých médiích, je dobré si uvědomit, že právě díky výše uvedenému růstu překonal americký HDP (ve stálých cenách – tj. očištěno o inflaci) konečně svá předkrizová maxima z roku 2007. Mají tedy Američané důvod k oslavám? Zatím ani náhodou.
Za prvé, navzdory tomu, že výkonnost americké ekonomiky překonala historická maxima zůstává míra nezaměstnanosti na nepřijatelných 8,5 %. Připomeňme, že před krizí se míra nezaměstnanosti pohybovala pod 5 %, přičemž průměr za posledních 20 let činí 6 %.
Za druhé, ačkoliv HDP je na maximu a zisky amerických firem (agregovaně za poslední čtyři čtvrtletí) již dávno překonaly historické rekordy, zůstávají americké akcie zhruba 16 % pod svými životními maximy. Z toho by si možná Američané nemuseli dělat tak těžkou hlavu, avšak fakt, že jejich penze jsou nemalým způsobem ovlivněny výkonem akciích, je přece jenom může znervózňovat.
A konečně za třetí, ač výkon ekonomiky vyšplhal na nové maximum zůstávají ceny nemovitostí v USA stále přibližně 32 % pod svým historickým vrcholem. Opět by na tom nebylo nic špatného, ale je třeba si uvědomit, že většina amerických domácností majících hypotéku dluží bankám více než jaká je hodnota jejich domu.
Sečteno a podtrženo, nejen politici, ale především běžní Američané mají stále dost vážných důvodů si přát, aby jejich ekonomika rostla a to pokud možno alespoň tak rychle, jak se jí to dařilo v předchozích třech měsících.
REKLAMA
Jan Čermák, analytik ČSOB