Ekonomika navzdory vysoké srovnávací základně z druhého čtvrtletí rostla o 3,5 %, takže v tomto roce by mohly Spojené státy růst na úrovni 2,5 %. To je výsledek, o němž si většina vyspělých zemí může nechat jen zdát, přičemž do očí bijící je zejména divergence trápící celou eurozónu.
Podíváme-li se pak do střev amerického reportu HDP, tak samozřejmě ne všechno vypadá úplně růžově, když z té negativní stránky stojí za zmínku nečekaně vysoký příspěvek federálních výdajů na obranu, který v minulém čtvrtletí nafoukl růst HDP o 0,7 procentního bodu. Naopak na pozitivní straně stojí vysoký příspěvek zahraničního obchodu, nízká tvorba zásob a relativně malý příspěvek spotřeby. Výše uvedené faktory jsou pak dobrou zprávou především pro očekávaný růst HDP v posledním kvartále, který by navíc i díky nižším cenám benzínu mohl být v USA opět velmi silný.
Poznání, že Amerika Evropě utíká, povede k tomu, že dolar bude proti euru ale i koruně sílit a tak bude pro Evropana obecně zřejmě nějakou dobu nákladnější se na vlastní oči podívat, jak se americká ekonomika staví na nohy z největší poválečné recese. Na druhou stranu pro Evropu je v sílící americké ekonomice a dolaru zárodek naděje, že toto oživení bude částečně exportováno i na starý kontinent. Konec konců navzdory všem pohybům v globální ekonomice v posledních dvaceti letech zůstávají USA pro EU jednoznačně největším exportním trhem.
Jan Čermák
Analytik ČSOB