Podpora by měla spočívat jak ve zvýšení úvěrového rámce, díky čemuž mohou agentury na přechodnou dobu čerpat levnější kapitál na svou běžnou činnost, tak i v přímé finanční intervenci a převzetí podílů ve firmách vládou, pokud bude potřeba. Zejména druhý krok je v historii prakticky bezprecedentní.
Samostatně podpoří agentury také FED, který jim zpřístupní nouzové úvěry. Podobným způsobem už FED podpořil investiční banky, čímž je jeho pomoc největší od hospodářské krize ve 30. letech dvacátého století.
Obě agentury jsou sice podporovány vládou (patří mezi tzv. GSE – government sponsored enterprises), přesto se jim v poslední době nevyhnuly problémy na finančních trzích, a pokud by je vláda nechala padnout, znamenalo by to destabilizaci celého finančního sektoru. "Jejich samostatnost a životaschopnost je důležitá k zachování důvěry a stability v náš finanční systém a naše finanční trhy," zdůvodnil ministr financí Henry Paulson krok svého úřadu. "Proto musíme učinit opatření, abychom se s touto situací vypořádali, než budeme mít přísnější regulatorní rámec," řekl dále k návrhu.
Na zprávy o pomoci obou agenturám reagovali příznivě analytici, kteří vidí v krocích FEDu a vlády USA kroky ke zlepšení situace obou společností. "Když nás Paulson ujistil o vztahu k agenturám, mohlo by být jejich financování ještě lepší než před krizí," řekla analytička Margaret Kerinsová ze společnosti RBS Greenwich Capital, která se věnuje právě tomuto typu ústavů.
Krátce po otevření Frankfurtské burzy, kde se akcie obou společnosti také obchodují, se kurz Fannie Mae zvýšil o více než 11 procent, Freddie Mac měl zisk téměř 17 procent. Na zprávu zareagoval posílením rovněž kurz dolaru, který od půlnoci posílil o téměř sto bodů a očekává se také posílení amerických akciových trhů.
REKLAMA
Freddie Mac a Fannie Mae kupují úvěry od hypotečních bank a dalších institucí, které je poskytují. Hypoteční půjčky následně konsolidují do dalších finančních nástrojů, které prodávají. Dodávají tak na trh potřebný kapitál.
Zdroj: Patria, ČTK