Není překvapivé, že jestřábí Lacker (z Richmondu) a Fischer (z Dallasu) vyjádřili svůj dobře známý odpor k měnové expanzi. Překvapil ale i lehce holubičí Bullard (ze Saint Louis). Silný výkon pracovního trhu na něj zjevně udělal dojem. I když ho stále trápí nízká inflace, díky setrvalým přírůstkům pracovních míst podle něj dozrál čas na pomalý obrat v měnové politice. To podle mého názoru výrazně zvyšuje pravděpodobnost opatrného prosincového obratu – útlumu v nákupech cenných papírů do balance Fedu zhruba o 10 miliard USD/měsíc (šance 50 %).
Podle průzkumu agentury Bloomberg se po posledních číslech z amerického trhu práce také zdvojnásobil počet ekonomů, kteří sází na rychlejší obrat v americké měnové politice. V tuto chvíli je to 40 % všech ekonomů dotázaných agenturou. Přímo na trzích ale zatím vládne opatrnost. Americký dolar včera dál spíše ztrácel a výnosy amerických dluhopisů lehce klesaly.
Hráči na trzích zůstávají opatrní ze dvou důvodů. Jednak americké výnosy již rostly poměrně svižně pár dní před zveřejněním posledních čísel. Současně také proto, že převaha holubic přes poslední silná čísla a změny v komunikaci zůstává uvnitř Fedu stále velmi silná. Více než na lehkých holubicích bude záležet na postoji skutečných holubic. K nim patří například Charles Evans (z Chicaga), který připustil obrat v měnové politice (samo o sobě pokrok), ale až uvidí silná čísla i v dalších měsících. V nadcházejících dnech již nejsou na programu významnější vystoupení centrálních bankéřů. Důležitý ale ještě může být čtvrteční výsledek amerického maloobchodu. Sílící spotřeba potvrzující slušný spotřební apetit Američanů by ještě mohla některé mírnější holubice (Powell, Raskin, Bernanke) přesvědčit.
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery