CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

22. 02. 2024

0 komentářů

Ani freelancer není „free“ od daňových povinností

 

Navigace daněmi pro digitální nomády a freelancery přináší v éře rostoucí flexibility práce značné výzvy. Digitální nomádi a freelanceři, kteří pracují na dálku z různých zemí, se musí potýkat s komplikovanými daňovými povinnostmi, které vyplývají z jejich mobilního způsobu života.

Loading



 

Obtížné dokazování

Jedním z příkladů je případ českého programátora freelancera, který žije v Praze, ale pracuje pro klienty jak v České republice, tak v Německu, a část roku stráví v Německu. Přestože je daňovým rezidentem České republiky a své příjmy daní v Česku, německý daňový úřad upozornil na potenciální nedostatky v jeho daňovém přiznání. Tento případ poukazuje na typickou dilema digitálních nomádů: obtížnost dokazování, v kterém státě byla práce skutečně vykonána.

Zaměstnanci, kteří cestují do zahraničí na kratší dobu než šest měsíců, obvykle nečelí významným daňovým důsledkům díky mezinárodním smlouvám o zamezení dvojího zdanění. Situace se však komplikuje, pokud zaměstnanec stráví v zahraničí více než půl roku. V tomto případě se musí registrovat u místních finančních úřadů.

Komplikovaná situace rovněž nastává u zdravotního a sociálního pojištění. Předtím, než zaměstnanec vyjede, by měl mít potvrzení od České zprávy sociálního zabezpečení, že podléhá českému systému sociálního pojištění. To je takzvaná „A1“, formulář, který platí v celé Evropské unii. Když zaměstnanec vycestuje kamkoliv mimo Evropskou unii, musí si zjistit, jestli mu nevzniká povinnost podle místních předpisů. Je určitě nezbytné se i při pobytu na takto krátkou dobu podívat zároveň na imigrační předpisy a jejich specifika.

REKLAMA

Stálá provozovna

Pro freelancery je situace ještě složitější. Bez ohledu na délku pobytu v zahraničí musí zvážit místní právní požadavky na vykonávání jejich činnosti. Klíčovým faktorem je zde pojem „stálá provozovna“. Jde o daňový koncept, který znamená, že freelancer má v cizí zemi místo určené pro svou činnost. Nemusí jít o nějakou kancelář, může to být klidně jen chatrč na pláži, kterou bude mít pronajatou na své jméno. Zároveň platí, že činnost v provozovně musí vykonávat dlouhodobě a trvale, přičemž zvyklost říká, že je to minimálně 6 měsíců. Pokud však freelancer vyjede na kratší dobu, obvykle mu stálá provozovna nevzniká, a proto své příjmy stále daní v České republice.

Proměnlivý svět digitálního nomádství a freelance práce vyžaduje proaktivní přístup k plánování a dodržování daňových povinností. S rostoucím zájmem finančních úřadů o sledování ekonomických aktivit na dálku je nezbytné porozumět složitostem daňových zákonů a sociálního zabezpečení. Ať už jde o zajištění potřebné dokumentace před odjezdem, nebo o pochopení specifik místních daňových předpisů, klíčem k úspěchu je důkladná příprava a v případě potřeby konzultace s daňovými odborníky.

Miroslav Kocman, daňový expert poradenské kanceláře Rödl & Partner

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Nejdůležitější změny ve mzdách pro rok 2025 – elektronizace, slevy i nové zdravotní benefity

Rok 2025 přináší významné novinky v oblasti mezd a sociálního pojištění. Zavádí se povinná elektronická komunikace pro dávky nemocenského pojištění, což slibuje snížení administrativní zátěže. Důchodci budou moci využít slevu na pojistném, zatímco minimální mzda vzroste na 20 800 Kč měsíčně.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Přehled: Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky?

Přehled vybraných legislativních změn, které se od nového roku dotknou jak firem, tak zaměstnanců. Rok 2025 přinese zejména novinky v DPH, paušální dani, odvodech OSVČ, minimální mzdě, zkušební době, výpovědní lhůtě, podmínkách pro dohodáře, zaručené mzdě, ESG reportingu i v zaměstnaneckých benefitech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *