CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

03. 05. 2019

0 komentářů

Bankovní daň by podle ČSSD měla mít podobu odvodu z aktiv

 

Sociální demokraté se svého plánu na zavedení sektorové daně pro banky nevzdávají. Bankovní daň by měla podle ČSSD mít podobu odvodu z aktiv. Sazba daně by měla růst progresivně od 0,05 do 0,3 procenta.

Loading



 

Státní rozpočet by tak podle předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka získal dodatečný příjem až 14 miliard korun ročně. Premiér Andrej Babiš nejprve zavedení daně připustil, v pondělí se ale pro ČT vyjádřil, že zavádět sektorové daně pro banky a operátory nechce.

ČSSD se nebojí, že by banky přenesly náklady na klienty. „Říkáme, že máme zdroj. Kolegové z ANO si budou muset vybrat, jestli budou podporovat malé děti a rodiny s dětmi, nebo banky,“ uvedl Jan Hamáček.

Vybrané peníze by měly být dodatečným příjmem státního rozpočtu bez konkrétního účelu. Zřízení fondu, do kterého by banky přispívaly například na silnice či školky, považuje Jan Hamáček za nesystémový.

„Nemyslím si, že daňový systém by měl být postaven na bázi dobrovolnosti. Stát by měl říct jasně, jaké jsou daně a kdo je má platit, vytvářet nějaké speciální fondy mi nepřijde smysluplné,“ uvedl Jan Hamáček.
Zdroj : ČTK

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *