01. 08. 2014
BIG EXPERG – Geopolitické riziko se zvyšuje, korekce přijde, ne že ne
České akcie
Michal Chrvala
Jako každý rok, konec července znamená na pražské burze začátek výsledkové sezóny a letní investorskou pohodu tak mohou narušit jak příjemná, tak nepříjemná překvapení ze strany pražských blue chips.
V tomto týdnu již reportovala mediální CME a souhrnně se dá říci, že pokud vyloučíme jednorázové položky, tak společnost reportovala velice slušné výsledky, hlavně díky rychlejšímu než očekávanému návratu inzerentů na domácím trhu. Skoro 20procentní short interest na akcie CME a solidní výsledky za druhé čtvrtletí se dají považovat za krátkodobou investiční příležitost s cílem 72 korun.
Erste Group Bank svými dnešními výsledky mírně překonala očekávání trhu. Profit warning ze začátku měsíce nakonec banka nenaplnila a reportovala za druhé čtvrtletí pokles čistých úrokových výnosů na 1,12 miliardy EUR, příjmy z poplatků a provizí vzrostly na 455 milionů EUR, provozní náklady klesly na 933 milionů EUR. Rozhodně bych aktuálně akcie Erste Bank nechal stranou a případná korekce k 500 korunám se jeví jako zajímavá cena k nákupu.
V pátek ráno představí svá čísla Telefonica O2 a hned vzápětí Komerční banka.
REKLAMA
Zahraniční trhy
Karel Kabelka, GRANT CAPITAL
Od počátku letošního roku se napříč celou planetou rozhořelo několik ozbrojených konfliktů, které ale zatím na finanční trhy nemají valný dopad. Zkusme si je připomenout. Největší demonstrace probíhaly v zemích skupiny „BRICS“, z nichž nejvíce vyčnívaly ty v Brazílii a Jižní Africe. Záhy se přidalo opětovné vyhrožování Severní Koreje Spojeným státům již několikátou „absolutní válkou“. Přidaly se nepokoje v Libyi, Egyptě. Po třech měsících se rozhořel rusko-ukrajinský konflikt, jehož další smutné a ještě smutnější epizody můžeme pozorovat v posledních dnech. Jakoby nechtěli zůstat pozadu, přidali se do smutného globálního obrázku i ozbrojenci z hnutí Hamás společně s izraelskými vojáky.
Jako investor si musím klást otázku, kam až může tento „neklid zbraní“ zajít a jak budou reagovat kapitálové trhy. Osobně jsem velmi překvapen, že taková smršť událostí zatím neměla na burzy zásadnější dopad, o korekci ani nemluvě. Popravdě, období války nemusí nutně znamenat pro ekonomiku katastrofu. Válečná mašinérie se téměř vždy projevila jako spolehlivý startér ekonomiky. Problém vidím v dalším kole hospodářských sankcí, které USA společně s Evropskou unií na Ruskou federaci uvalily. V současném globálním prostředí nebudou totiž sankce znamenat postih pouze ruské ekonomiky, nýbrž celé řady dalších světových, ale hlavně evropských ekonomik – tu českou nevyjímaje. Navíc se dá očekávat obratem odveta ze strany Ruska. Války nebo „neválky“ finančním trhům možná nevadí. Ale jedna z věcí, kterou si z ekonomických přednášek vybavuji zcela zřetelně říká: „Není pro ekonomiku nic horšího než obchodní války, uvalování cel, dovozních a vývozních kvót, zpřísňování technických, hygienických a dalších norem, zkrátka omezování byznysu.“
Na globálním obchodu se tato skutečnost musí dříve či později projevit. Předpokládám, že ukazatele o vývoji HDP v dalším kvartále vykáží napříč planetou místy i zásadní zpomalení. A to je nesporně fakt, který by měl ke korekci vést. Stále probíhající akciová rally je totiž podle mnohých analytiků tažena dalšími růstovými očekáváními, která teď ale dostanou tvrdý direkt.
REKLAMA
Pro nadcházející týdny a měsíce bych volil defenzivní „dividendovou cestu“, například tuzemský Pegas Nonwovens. Vyhnul bych se finančnímu sektoru. Naopak bych se zaměřil na sektor farmacií a biotechnologií.
Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.
) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).
Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers
Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz