Fed je však vyvedl z omylu. Nejprve totiž ve středu zveřejnil zápis z červnového zasedání, ze kterého vyplynulo, že to možná s tím utahováním měnové politiky nebude tak horké, když podle zápisu stále velká většina členů FOMC potřebuje více jasných signálů stabilní (neklesající) inflace a zlepšující se situaci na pracovním trhu. Pak, jen dvě a půl hodiny po zveřejnění zápisu, promluvil navíc Ben Bernanke, podle kterého by klesající inflace a problematická situace na pracovním trhu měla zajistit, že bude stimulace americké ekonomiky zapotřebí i nadále.
Prohlášení, která jsou výrazně v rozporu s těmi červnovými, nebo alespoň s tím, jak si je v červnu obchodníci vyložili, zanechaly v týdnu výraznou stopu zejména na měnovém trhu, kde se americká měna dostala pod silný tlak na všech měnových párech. Zlikvidovala přitom podstatnou část zisků, které nabrala v minulých týdnech, kdy rostla právě díky signálům, které na trh vysílala americké centrální banka.
Měnová politika a její další vývoj tak zůstává tématem, ve kterém zatím nemají jasno nejen samotní obchodníci, ale možná ani centrální banka. Na tomto samotném faktu by však nebylo nic zvláštního. Rozhodovací orgán Fedu se skládá z 12 členů, kteří holt mají na načasování ukončení QE3 rozdílné názory. Skutečnost, že se ale tuto jasnou názorovou rozpolcenost snaží centrální banka prezentovat jako jednotné stanovisko, však působí na trzích zmatky, jejichž důsledkem je zvýšená volatilita posledních dnů.
Jaroslav Brychta, Head of Research X-Trade Brokers DM S.A.