03. 04. 2018
Bilanci státního rozpočtu nadále vylepšují evropské peníze a dobrá ekonomika
Státní rozpočet uzavřel na konci prvního čtvrtletí v přebytku 16,2 miliardy korun. Meziročně se hospodaření státu zlepšilo o téměř 12 miliard korun. Za tím stojí především vyšší příjmy z Evropské unie, a to ještě zpětně za programové období 2007-2013.
Ministerstvo financí nicméně uvádí také bilanci rozpočtu po očištění o peníze na projekty spolufinancované Unií (na příjmové i výdajové straně). V tomto pojetí se hospodaření státu meziročně zhoršilo, a to poprvé od února 2017 (kdy MF tato čísla začalo publikovat).
Na straně příjmů vidíme důsledky pokračujícího ekonomického boomu. Prudce totiž roste výběr daně z přidané hodnoty, daní z příjmů fyzických osob a sociálního pojištění. Utažený trh práce (a rozhodnutí vlády o navýšení platů ve veřejné sféře) znamená, že lidé mají více peněz a mohou utrácet. Vyšší objem mezd a vyšší spotřeba pomáhá daňovým příjmům i nad rámec původního očekávání Ministerstva financí.
Bývalý ministr financí Ivan Pilný označil letošní rozpočet jako (před)volební. To je vidět na útratách vlády. Prudce rostou především výdaje na platy, ať už přímo v rozpočtu, nebo prostřednictvím transferů obcím a krajům, kde se jedná především o vyšší náklady ve školství. Rostou i výdaje na důchody, kde se promítá jejich letošní navýšení. Kapitálové výdaje, tedy vládní investice, jsou vyšší téměř dvojnásobně. I tak dosahují na konci března jen 12 miliard korun. To je ale pro začátek roku typické.
Ve zbytku roku očekáváme zhoršování bilance státního rozpočtu. Konečný schodek bude záviset především na provádění investic. Náš odhad prozatím je, že rozpočet skončí ve schodku 40 miliard korun oproti plánovaným 50 miliardám. Případné vyšší investice ho ale mohou stáhnout do ještě hlubšího schodku.
REKLAMA
Marek Dřímal
Ekonom Komerční banky