28. 03. 2022
Bitcoin prolomil klíčovou bariéru odporu
Bitcoin minulý týden překonal klíčovou úroveň rezistence a přes noc na neděli prudce vzrostl. Největší světové kryptoaktivum se v březnu zvedlo, minulý týden token začínal pod 41 000 americkými dolary, ale v současné době se obchoduje kolem 46 400 dolarů, což představuje nárůst o více než 13 %.
Token včera večer prorazil klíčovou úroveň odporu, když se po většinu týdne obchodoval kolem 44 000 dolarů. Nyní dosáhl tříměsíčního maxima a je blízko zvrácení všech svých ztrát z roku 2022. S cenou BTC přes 45 000 USD budou všechny oči upřeny na to, v jakém rozmezí se tento týden ustálí.
Ether mezitím také zaznamenal skok. Poté, co se v týdnu pohyboval pod hranicí 2900 dolarů, se v neděli obchodoval až na úrovni kolem 3100 dolarů. Přes noc však prudce vzrostl a nyní se obchoduje těsně pod 3300 dolary.
Silné oživení většiny hlavních kryptoaktiv je v současné době obzvláště povzbudivé tváří v tvář rostoucím úrokovým sazbám a globální geopolitické nejistotě – obojí má tendenci posílat investory pryč od rizikových aktiv směrem k bezpečným útočištím.
Zejména úrokové sazby mohou mít za následek odčerpávání kapitálu z trhů, takže to, že navzdory tomu vidíme silnou výkonnost kryptoaktiv, svědčí o tom, že investoři věří v pozitivní vývoj kryptoměn založený na jejich přirozených silných stránkách.
REKLAMA
Nadace Luna vytváří rezervy pro bitcoiny
Nadace Luna Foundation nashromáždila čerstvé rezervy ve výši přibližně 24 955 bitcoinů – v hodnotě zhruba 1,1 miliardy dolarů.
Nadace, která stojí za stablecoinem TerraUSD (UST) a jeho blockchainem, hromadí bitcoiny, aby UST stabilizovala. „Detektivové“ v rámci kryptokomunity se v posledních dnech vydali po stopách nákupů bitcoinů, které končí peněženkou, o níž se předpokládá, že je v držení nadace.
Zakladatel společnosti Terra Do Kwon se o bitcoinu nedávno velmi pozitivně vyjádřil v médiích a nyní se spekuluje o tom, že takto velké transakce v průběhu času začínají pozitivně hýbat kryptotrhem. Společnost již dříve nakoupila bitcoiny v hodnotě přibližně 2,2 miliardy dolarů, což znamená, že nadace je nyní pořádnou velrybou trhu.
Co to vypovídá o dalších kryptoměnách, je těžké posoudit. Terra je v konečném důsledku konkurentem pro kryptoměny jako Ethereum a díky tomu si v krátké době vybudovala významný DeFi ekosystém. Cílem nadace Terra Foundation je vybudovat bitcoinovou banku v hodnotě 10 miliard dolarů, takže podpora, kterou toto hnutí trhům poskytuje, by mohla ještě nějakou dobu pokračovat.
REKLAMA
Vitalik Buterin přiznává, že poplatky za Ethereum jsou problémem
Zakladatel druhého největšího blockchainu na světě připustil, že vysoké poplatky na platformě Ethereum jsou velkým problémem.
Buterin přiznal, že poplatky způsobují uživatelům značné problémy, zejména mimo čistě finanční transakce. Obvinil také vlastní blockchainovou síť ze „sociálních“ problémů, které brání provedení důležitých technických změn. Aby toho nebylo málo, varoval, že síť mohou využívat špatní aktéři toužící po osobním prospěchu.
Taková prohlášení jsou od zakladatele významné sítě, jako je Ethereum, znepokojující. V konečném důsledku je však nyní velká část její funkce mimo Buterinovu kontrolu a je řízena tak, jak byla navržena, tedy decentralizovaně. Připravují se významné aktualizace, které zlepší oblasti, jako jsou poplatky a stakování. To by mohlo mít pozitivní dopad na cenu, protože poplatky se sníží a token se stane deflačním.
Rio je připravené na to platit daně kryptoměnami
Brazilské město Rio de Janeiro tvrdí, že brzy bude moci přijímat kryptoaktiva jako platidlo k úhradě daní, počínaje platbami daně z nemovitosti. Město však bude využívat firem zabývajících se kryptoměnami, které budou tyto platby kryptoměn pro daňové účely převádět zpět na brazilské realy.
REKLAMA
Zdá se, že mezi městy po celém světě panuje poměrně velká soutěživost o to, kdo bude považován za lídra v oblasti přijímání a akceptace kryptoměn. Od Miami přes Denver až po Rio de Janeiro a další místa, se stále více stává realitou, že lidé mohou platit jeden ze svých nejzásadnějších výdajů, daně, prostřednictvím kryptoměn.
Potenciální výhody, které z toho plynou, nelze bagatelizovat. Jedním z problémů kryptoměn je v současné době jejich omezená vzájemná provázanost mezi držiteli a jedním z jejich největších věřitelů – státem. Svým vládám platíme daně nesčetnými způsoby, takže to, aby se krypto stalo přijatelnou formou platebního styku, má obrovský význam. Rio je sice jen jedno město, ale je to jen krok k přijetí v rámci celé Brazílie – obrovského národa s obrovským potenciálem pro adaptaci na kryptoměny.
Autor: Simon Peters, eToro analytik trhů s kryptoměnami eToro