05. 09. 2018
Blíží se desetileté výročí Lehman Brothers, odkud čekat další ránu?
Blíží se desetileté výročí pádu investiční banky Lehman Brothers a investoři po letech víceméně “bezstarostného” růstu vyhlížejí nová nebezpečí. Pokud mluvíme o bezstarostném růstu, tak je třeba říci, že se jedná primárně o USA. Evropa si prošla po pádu Lehman Brothers dvojitou recesí a některé ekonomiky včetně Itálie začaly rozumně růst až v minulém roce. Hrozí tedy dnes vyspělým ekonomikám podobné nebezpečí?
Zdá se, že podobné dluhem nafouknuté nerovnováhy ve vyspělých ekonomikách nevidíme. Zvlášť eurozóna si prošla v posledních deseti letech poměrně dlouhým obdobím odbourávání finanční páky v soukromém sektoru a na některých místech (jako Itálie) fakticky pokračovala až do dneška. Nerovnováhy ale vznikly jinde.
Dobrým indikátorem zranitelnosti/náchylnosti vůči vypuknutí nové finanční krize je analýza finančního cyklu – dlouhodobého cyklu, ve kterém se spolu pohybují úvěry v soukromém sektoru a ceny aktiv. Na rozdíl od běžného hospodářského cyklu trvá v průměru o poznání delší dobu – 10 a více let. My jsme tyto indikátory sestavili na základě metodologie Banky pro mezinárodní platby. Většina zemí eurozóny je v tuto chvíli podle našich výpočtů ve vzestupné fázi finančního cyklu.
USA jsou sice poblíž vrcholu, ale tam se ještě mohou bez problémů nějakou dobu pohybovat. Vrchol finančního cyklu ale označkovala řada rozvíjejících se trhů – podle našich indexů, ne nepřekvapivě, k nejzranitelnějším patří Argentina (donucená během včerejška k řadě nových mimořádných opatření), Turecko nebo Jihoafrická republika. Z velkých ekonomik je to pak především Čína, zatímco Brazílie nebo Rusko, zdá se, trpí o poznání nižšími nerovnováhami. Tak jako tak se zdá, že nové finanční napětí/krize nastartuje spíše mimo vyspělý svět…, tedy pokud nás nepřekvapí nepředvídatelná politika (Itálie, jednání o brexitu a další).
Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
REKLAMA