Zajímavé je, že aktuální výkon hospodářství Velké Británie pozitivně překvapuje i samotné politiky, kteří ani v nejoptimističtějších predikčních scénářích neočekávali tak dynamické oživení. Navzdory kladným číslům je ekonomický výkon země stále daleko (2,5 procenta) za hodnotami, jichž Británie dosahovala před rokem 2008 na rozdíl například od Německa nebo USA, jimž se již podařilo naběhnout na předkrizové výkony.
Britské hospodářství nejvíce prosperovalo z domácí spotřeby, která se od července do září zvýšila o 0,8 procenta, což je nejrychlejší růst od poloviny roku 2010. Rostly i zásoby a investice podniků. Ty druhé v pořadí posílily o 1,4 procenta v mezikvartálním srovnání, a to zejména po 3 procentním propadu, který nastal v měsících duben až červen 2013. Guvernér britské centrální banky (BoE) Mark Carney v úterý ve svém proslovu před parlamentem upozornil, že právě zvyšující se investice podniků jsou klíčem k dlouhodobému a stabilnímu ekonomickému růstu země. Průmyslová výroba si ve 3. čtvrtletí polepšila o 0,6 procenta a stavebnictví vzrostlo o 1,7 procenta ve srovnání s předchozími 3 měsíci. Služby expandovaly o 0,7 procenta.
Na druhé straně Británie bojuje s pomalým růstem mezd, které výrazně zaostávají za inflací. Zemi rovněž trápí deficitní obchodní bilance, která dosáhla mínus 0,9 procent HDP. Existují obavy z nemovitostní bubliny v některých městech a otázka udržitelnosti ekonomického oživení až vzrostou úrokové sazby a domácnosti si už nebudou moci více levně půjčovat. Právě za šéfování Marka Carneyho kanadské centrální bance (BoC) vedla jeho politika nízkých úrokových sazeb k výraznému nárůstu zadlužení domácností, a tak bude zajímavé sledovat, zdali podobný dárek ponechá po svém odchodu i Velké Británii.
Ministr financí Osborne příští týden 5. prosince představí státní rozpočet na příští rok. Ten bude založen na nejaktuálnějších odhadech ekonomického růstu, a tedy i na z něj plynoucích příjmů do státní kasy. Osborne bude před parlamentem prezentovat plánované výdaje vlády, očekávaný deficit a finanční cíle. Očekává se, že bude i nadále držet státní peněženku na uzdě a nepřikloní se k rozhazovačnosti ani kvůli blížícím se parlamentním volbám v roce 2015.
Michala Moravcová, analytik finančních trhů, Bossa
REKLAMA