Společnost Brokerjet se rozhodla od 18. února 2008 změnit poplatkovou strukturu u nabízených produktů, a to jak u obchodování s cennými papíry, tak i u podílových fondů.
Pro drobné investory na domácí burze bude největší změnou snížení poplatku při obchodování na KOBOSu na Pražské burze z 0,6 na 0,4 %. Došlo také ke změně pásem objemu, na základě kterých se počítají poplatky, z pěti jsou od pondělí dvě (do 800 000 a od 800 000 korun). Ve vyšším pásmu se platí poplatky 0,2 % + 1 600 korun (doteď +1800 korun).
Rovněž se zmenšuje počet pásem u ostatních zahraničních burz ze šesti na dvě. Poplatky v nižší třídě jsou stejné (u burzy XETRA ve Frankfurtu i Vídni zlevnily, u OTC trhů zdražily o jedno euro), u vyšší třídy (nad 5 000 EUR, resp. USD)jsou pak poplatky přesněji závislé na investované částce (počítají se jako cena v nižším pásmu + určitý zlomek procenta z investované částky).
REKLAMA
Také u podílových fondů je zavedena nová poplatková struktura, na jejíž základě byly standardní fondy ISČS rozděleny pouze do čtyř skupin podle rizikovosti a poplatky v jednotlivých skupinách nejsou stupňovány podle investované částky. Některé fondy tak zlevnily (zejména se to týká investorů s nižšími investovanými částkami do 200 000 korun, nejvíce je to pak patrné u fondu Top Stocks), některé naopak trochu podražily (dluhopisové fondy a fondy Sporotrend a Global Stocks). Samostatnou kapitolou je fond REICO, kde se také poplatky vyrovnaly pro všechny investory a nejvíce na tom ušetří investoři do 500 000 korun (z 3,8 % na 2,7 %).
Zahraniční fondy už se nedělí na fondy ESPA a ostatní, ale podle třídy aktiv, do níž investují na peněžní (zde klesly poplatky zejména u fondů cizích IS) dluhopisové (zde se snížily poplatky u všech fondů) a ostatní.
REKLAMA
Rovněž došlo ke změně úrokových sazeb. Debetní úroky vzrostly u GBP a CHF a klesly u USD a CZK, kreditní úroky vzrostly u EUR, GBP a CHF, poklesly u USD.
Zdroj: Česká spořitelna
REKLAMA