Podle navrhované novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech ve znění těchto poslanců by klienti zkrachovalých družstevních záložen (DZ) mohli dostat zpátky až 100 % svých vkladů, maximálně 2 miliony korun. Dnes mají nárok na 90 % a maximálně 400 000 korun. Na odškodnění mají nárok oprávněné osoby (vkladatelé, případně jejich dědicové), kterým vznikl nárok na náhradu do 31.12.2005.
Novelizován by měl být rovněž zákon o státním dluhopisovém programu, podle něhož by mělo dojít k získání dodatečných prostředků na poskytnutí návratné finanční výpomoci ze státního rozpočtu ke krytí výplaty náhrad ze Zajišťovacího fondu družstevních záložen (namísto 1,85 miliardy to bude 3,85 miliardy korun).
Poslanci odůvodňují svůj návrh tím, že chtějí zajistit rovnoprávné postavení členů DZ s klienty zkrachovalých bank, kterým prý bylo vyplaceno 100 % do 4 milionů korun. Rovněž obviňují stát, že nedokázal ochránit zájmy členů DZ „dostatečně obezřetnou a poučenou legislativou“. Stát by tak měl za své chyby pykat a navrhovaná novela tak prý "posiluje právní jistotu vkladatelů a přispěje k obnovení důvěry občanů ve spoření všeobecně".
Vláda s návrhem samozřejmě nesouhlasí: "Vláda nepovažuje za žádoucí zavádět nesystémové dodatečné a nadstandardní odškodňování členů spořitelních a úvěrních družstev a dále tak rozšiřovat v minulosti přijatá obdobná nesystémová opatření zajišťující dodatečné nadstandardní odškodnění klientů zkrachovalých bank." Argumentuje protiústavností zákona, nemožností srovnávat banky a záložny a přílišnou zátěží pro státní rozpočet, což ještě podtrhuje nenávratnost těchto vynaložených prostředků.
Zdroj : Měšec
REKLAMA