20. 01. 2021
CapitalPanda: „covid-krize“ neodvrátí přijetí Eura v Chorvatsku v roce 2023
Současná krize způsobená pandemií COVID-19 pravděpodobně o několik měsíců posune termín přijetí eura v Chorvatsku. Zatím je chorvatskou vládou a centrální bankou oficiálně uváděn na 1. leden 2023. S rokem 2023 se jako s nejbližším termínem počítá i díky silné podpoře veřejnosti, kterou přijetí eura v Chorvatsku má.
Podpora přijetí eura Chorvaty v loňském roce výrazně vzrostla:
Zdroj: Eurobarometer, HNB – Chorvatská národní banka
Také jeden z nejčtenějších portálů v Chorvatsku indeks.hr provedl mezi svými čtenáři průzkum, který ukázal, že z 3 994 lidí, kteří hlasovali, je 64 % pro, zatímco jen 36 % je proti zavedení eura.
Podpora pro zavedení eura je významně vyšší než v posledních letech. Národní banka to vysvětluje rostoucím povědomím občanů o různých přínosech členství v eurozóně. Nezávislí ekonomové zároveň připomínají, že Chorvatsko je mimořádně „euroizovaná“ země, a proto je zavedení eura další logický krok.
Od poloviny 60. let 20. století, kdy bylo Chorvatsko součástí Jugoslávie, občané spořili v německých markách a dnes si většinou spoří a půjčují v eurech. V eurech jsou uváděny pronájmy a nájemné bytů. Většina turistů přichází z eurozóny. Se zavedením eura zmizí přepočty měn, náklady společností se sníží a další snížení nákladů lze očekávat po připojení k Schengenu.
V pátek 13. července 2020 se Chorvatská republika oficiálně zapojila do Evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II), kde setrvá nejméně dva roky. Premiér Andrej Plenković však usuzuje, že Chorvatsko v mechanismu zůstane tři roky a poté se očekává formální zavedení eura. *
Mezi kritéria, která musí Chorvatsko splnit (součást Maastrichtské smlouvy), tj. kritéria nominální konvergence, patří stabilita směnného kurzu, cenová stabilita a stabilita úrokových sazeb. Kromě těchto kritérií existují další dva mimořádně důležité ukazatele, které souvisejí s veřejnými financemi – rozpočtový deficit a veřejný dluh.
Od podzimu je Chorvatsko také členem bankovní unie, což znamená, že má jednoho zástupce v centrálním dohledovém orgánu se stejnými právy a povinnostmi jako ostatní členové eurozóny. Vstupuje proto do systému společného ozdravení bank na evropské úrovni. Pozitivní je další snížení úrokových sazeb.
Referenčním směnným kurzem byl směnný kurz 7,53540 HRK za 1 euro v den přijetí ERM II. To samozřejmě nemusí být konečný směnný kurz. Pokud jde o občany, došlo k viditelnému nárůstu podpory zavedení eura.
Jozo Peric, hlavní analytik CapitalPanda
*Zdroj: Jednání Národního výboru Chorvatské republiky pro zavedení eura.