10. 11. 2022
Čarování s inflací, administrativní zásahy ji v říjnu srazily na 15,1 %
Na první pohled výsledky inflace za říjen dramaticky překvapily, protože meziroční míra inflace poklesla na půlroční minimum 15,1 % r/r (18,0 % v září), což bylo výrazně pod očekáváním (oček: 17,9 % r/r). Příčinou byl dopad vládních úprav cen elektřiny, který z celkové inflace v souhrnu odkrojil výrazných 3,5 procentního bodu. Nebýt těchto administrativních úprav, tak by celková inflace naopak zrychlila na nové maximum 18,6 % r/r.
Administrativní zásahy do cen energií
Vůči září index spotřebitelských cen propadl o 1,4 % m/m, což je nejhlubší propad indexu v historii (od roku 1993). Pro srovnání druhý nejhlubší pokles je -0,8 % m/m v září 2004. Bez vlivu regulačních úprav se spotřebitelské ceny v průměru naopak zvýšily o 1,6 % m/m. Statistický úřad totiž snížil konečnou cenu elektřiny o masivních 54 % m/m, když zohlednil dvě úpravy – odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, který je součástí konečné ceny elektřiny, a pak úsporný tarif, který je příspěvkem na energie ze strany státu.
Vliv poplatku na inflaci je jednorázový v říjnu a bude „vrácen“ do inflace až v lednu 2024, kdy vyprší platnost opatření. Naopak vliv tarifu má být rozložen rovnoměrně do 3 měsíců (říjen, listopad, prosinec). Jinými slovy, vývoj inflace bude ještě v listopadu a prosinci částečně snížen dopadem úsporného tarifu. Tento vliv se zase vykompenzuje na začátku příštího roku. Tyto vlivy mají jednorázově velký dopad na vykazovanou míru inflace pro jednotlivé měsíce, ale nemění její celkový trendový vývoj.
Pokračují zvýšené inflační tlaky
Mimo elektřinu vykázaly ostatní položky opět plošný a relativně výrazný růst cen. Zvýšily se ceny potravin (+3,0 % m/m), jejich meziroční růst dosáhl již 25,1 % r/r (21,0 % v září) a jejich příspěvek k celkové inflaci (15,1 % r/r) se zvýšil na 4,4 procentního bodu (3,7 p.b. v září). U bydlení opět rostly ceny plynu a tepla. Vyšším tempem narostly ceny obuvi a oděvů (3,7 % m/m). Po 2měsíčním poklesu se opět zvýšily ceny pohonných hmot (4,9 % m/m). Stále výrazný růst cen pokračuje v restauracích (+1,4 % m/m). Tento pestrý přehled naznačuje, že v ekonomice stále pokračují výrazné a plošné inflační tlaky. Na jednu stranu je pozitivní, že poslední měsíce tyto tlaky již nezrychlují, ale pro ČNB je varovné, že stále ani výrazně nezpomalují.
Vrchol inflace nastal, ale pokles bude pozvolný
Kvůli administrativním vlivům (cena elektřiny) již vrchol inflace pravděpodobně nastal (18,0 % r/r v září) a do konce roku bude inflace v rozmezí 15-16 %. Blízko těchto hodnot bude pravděpodobně i na začátku příštího roku. Zatím se náš pohled na inflaci nemění, tedy že na razantní zpomalení inflace to zatím nevypadá. Letos bude celoroční průměrná inflace těsně pod 15 % (3,8 % v roce 2021) a v příštím roce čekáme průměrnou inflaci kolem 8 %. Návrat inflace k cílované hodnotě 2 % je zatím hodně vzdálen.
REKLAMA
Vzhledem k hodnocení inflace ze strany ČNB očekáváme, že na dalším zasedání (21. prosince) ponechá ČNB úrokové sazby opět beze změny (7,00 %). Koruna k euru v reakci na výsledky inflace drobně oslabila o 5 haléřů na 24,35 CZK/EUR.
Autor: Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T BANKA