CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

23. 07. 2019

0 komentářů

Cena ropy stoupla po únosu britského tankeru

 

Ceny ropy otočily po únosu britského tankeru Íránem. Ropa Brent stoupla v pondělí o 1,5 procenta na 63,30 dolarů. Ropa WTI zdražila o 1,3 procenta na 56,37 dolarů. Důvodem je obava, že politické napětí v Hormuzském průlivu zkomplikuje dodávky ropy z Perského zálivu.

Loading



 

Ropa Brent téměř dva týdny předtím klesala. Zatímco 10. července se jeden barel prodával za
67 dolarů, za poslední dny cena klesla o téměř osm procent. Následně začala kvůli hrozbě nového politického konfliktu mírně růst.

Dlouhodobě má na ceny ropy vliv zpomalení růstu světové ekonomiky a také obchodní válka mezi Čínou a USA,“ vysvětluje analytik Saxo Bank Martin Sklenář. „Eskalace napětí mezi Íránem a USA případně Velkou Británií však znamenala oživení cen o přibližně jedno procento,“ dodává. Myslí si však, že tento incident nebude mít na ceny dlouhodobý vliv: „Nemyslím si, že bychom z dlouhodobého hlediska mohli hovořit o ohrožení transportu ropy přes Hormuzský průliv, už jen z důvodů mezinárodních dohod,“ říká Sklenář.

Cena ropy Brent a WTI kontinuálně klesá pod vlivem ochlazování světové ekonomiky již delší dobu. Přestože ji alespoň z krátkodobého hlediska drží nahoře embargo na dodávky ropy do různých zemí, hlavním faktorem, který určuje budoucí ceny ropy, je celosvětová spotřeba tažená největšími spotřebiteli jako USA a Čína. A ta je stále nižší.

Napětí nevyhovuje nikomu. USA, případně Rusko, jejichž ekonomiky nejsou závislé na produkci a prodeji ropy, však mohou nadále produkovat a prodávat ropu i za nižší než aktuální ceny, aniž by to zásadně ovlivnilo jejich hospodářství. Mohou se kromě toho pokusit využít slabé chvilky Íránu, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a dalších, které cenové tlaky ovlivňují mnohem více,“ uzavírá Sklenář.

REKLAMA

Komentář Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bude letošní rok rokem kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

30. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *