16. 12. 2021
Cenový chaos ochromuje naše hospodářství
„Prudký růst cen bude zhoršovat dostupnost základních životních potřeb. Kromě energií a průmyslových výrobků, výrazně zdraží i potraviny a bydlení. Inflace tak může zásadně navýšit míru chudoby v České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V listopadu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 13,5 procenta. Nic podobného nepamatujeme za celou existenci samostatné České republiky. Prudké zdražování nejvíce postihlo odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, kovů a kovodělných výrobků, chemických látek, dřeva, papíru a tisku. Na trhu vzniká cenový chaos, což má negativní vliv na produkci.
Výrazný růst cen byl v listopadu evidován i u stavebních prací, které meziročně zdražily o 7,9 procenta. To navíc bylo doprovázeno zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 17,1 procenta. Kombinace zdražujících stavebních prací a stavebních materiálů negativně ovlivní výstavbu. Důsledkem bude další růst cen na již výrazně předraženém realitním trhu.
V neposlední řadě zásadně vzrostly ceny u zemědělských výrobců o 14,6 procenta. Přitom se zvýšily ceny obilovin o 29,1 procenta, olejnin o 31,5 procenta, mléka o 9,3 procenta a skotu o 10,6 procenta. Růst cen zemědělských výrobců zhorší dostupnost potravin a povede ke zdražování ve stravovacích službách.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
REKLAMA