České akcie
Dušan Jalový, UniCredit Bank Czech Republic
Pražská burza se již několik měsíců pohybuje v relativně úzkém pásu a osciluje kolem 1000 bodů. Její tvář je nejasná a stejně tak vývoj akcií. Nadechnul se ČEZ, vydechnula Erste Bank a pořád dokola. Dokud nepřijde silnější a dlouhodobá poptávka po českých akciích, nehneme se z místa a bude to stále ± nic.
Za zmínku stojí CETV, která pod křídlem Time Warneru dokončila restrukturalizaci, a i když mají všichni plné zuby této akcie, podle mého názoru stojí za to sledovat. Nadále zůstávají hratelné banky a ČEZ. Aktuálně bych ale s nákupem vyčkal a nikam se nehrnul… není důvod spěchat, větší korekce je za humny!
Zahraniční trhy
Karel Kabelka, GRANT CAPITAL
Na začátku března si pozorní investoři nemohli nevšimnout zajímavého rozporu na zámořských trzích. Zatímco hlavní akciové benchmarky (DJIA, SPX) plynule pokračovaly ve své, již více než pět let trvající, rally, v sektoru menších a středních firem, měřeno indexem Russel 2000, došlo k výrazné desetiprocentní korekci. Obdobným vývojem si prošel i technologický Nasdaq. Po zhruba dvouměsíčním váhání se zmíněné indexy připojují ke svým „bratrům“ a dostávají se zpět na svá maxima, do technického prostoru tzv. „double topu“. DJIA a SPX vytrvale pokračují ve zdolávání nových a nových maxim.
REKLAMA
Techničtí obchodníci se zcela jistě budou mít na pozoru a bezhlavě se vrhat do longových pozic nebudou. Záhadou tedy zůstává, proč se v segmentu malých firem zisky přes dva měsíce vybíraly a na největších firmách nikoliv. Odpověď můžeme nalézt ve dvou rovinách.
Menší firmy reagují na nové ekonomické výzvy pružněji a úroveň, na kterou se dostaly zkrátka neodpovídala v budoucnu generovaným ziskům. Proto přišla korekce. Víme, že prostředí „nulových „ úrokových sazeb v podstatě znemožňuje dosahovat rozumného výnosu na nástrojích peněžního trhu a v dluhopisech (jejichž výnosy se propadly na několikaletá minima). Alarmující a pro mě zcela nepochopitelná zůstává skutečnost, že tu a tam dosahuje výnos desetiletého španělského dluhopisu 2,61 %, zatímco porovnatelný výnos u stejného dluhopisu USA dosahuje 2,69 %. Aby si Španělsko půjčovalo levněji než USA – to tady skutečně dlouho nebylo, jestli kdy vůbec.
Záhadou zůstává, proč do tzv. „Big Caps“ neustále tečou další a další peníze. Při bližším pohledu na jednotlivé „nosné americké tituly“ se mi do mysli vkrádá myšlenka, zdali právě na tomto trhu není „zakopán“ pověstný pes. Akciové trhy by měly být do určité míry odrazem reálné ekonomiky (tedy jak se firmám daří, resp. bude dařit ve výhledu nejbližších 6 – 9 měsíců). Jsem hluboce přesvědčen, že tato závislost nyní neplatí a do trhu proudí nové a nové peníze zkrátka jen proto, že nikde jinde „slušně“ nevydělávají. V kontextu několika vln QE a stále se neprojevující inflaci v reálu, se tato varianta jeví jako logická. Pokud na kapitálových trzích převládá vysoce inflační prostředí, víra ve větší výnos se může stát sebenaplňujícím se proroctvím.
Druhý úhel pohledu můžeme vidět v aktivitě centrálních bank. Ty ve snaze snížit náklady na dluhovou službu těžce zadlužených zemí snížením dlouhodobých úrokových výnosů vytvořily samy pro sebe obtížné podmínky pro realizaci zisků. A tak se vydaly na nákup konkrétních korporátních aktiv. A staré známé přísloví říká:“ Nikdy nechoď proti centrální bance“. V rámci svého risk managementu ale centrální banky nekupují malé firmy, ale ty velké (Big Caps).
REKLAMA
Z výše uvedeného vyplývá, že dokud budou centrální banky na finančních trzích takto aktivní, důvody pro nekončící rally nemusíme hledat, už je známe. Jako obraz budoucího vývoje v ekonomice bych doporučoval sledovat sektor tzv. „Small caps“. Změnu v chování centrálních bank zřejmě nastartuje skutečná inflace, která se z finančního trhu přelije do ekonomiky a vystaví je nutnosti zvýšit úrokové sazby. Tímto krokem asi akciová rally skončí. Nicméně na této vlně se, jak se zdá, ještě nějakou dobu povezeme.
Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.
*) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).
Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers
Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz