11. 10. 2021
Ceny nezadržitelně stoupají. Inflace likviduje úspory střadatelů
„Výsledek voleb do Poslanecké sněmovny pravděpodobně otočí kormidlem rozpočtové politiky směrem k větším úsporám. To by mohlo zmírnit domácí inflační tlaky, které jsou podporovány tvorbou rekordních schodků státních rozpočtů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v září letošního roku na úroveň 4,9 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Jedná se o nejvyšší meziroční růst cen od října 2008, kdy inflace dosáhla na úroveň 6,0 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o 7,9 procenta.
Inflace se opět vzdálila od svého tolerančního pásma. Lze proto očekávat další reakci České národní banky, která pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. To bude zpomalovat hospodářský růst České republiky. Navíc se nastavení měnové politiky v naší zemi výrazně vzdálí od nastavení v eurozóně.
Růst cen se týká drtivé většiny zboží a služeb v ekonomice. Nejvíce problematický je zrychlující růst cen nájemného, který může vytvářet sociální problémy. K tomu ještě musíme připočíst zdražování vodného a stočného i skokový růst cen energií, který se projeví v následujících měsících.
Zdražování pohonných hmot o 20,4 procenta může snižovat mobilitu lidí. Těm se navíc skokově zdražují vybrané potraviny jako například mléko o 7,3 procenta, oleje a tuky o 14,0 procenta či zelenina o 6,9 procenta. Lidé neušetří ani na svém odívání. Oděvy zdražují o 9,7 procenta a obuv dokonce o 10,1 procenta.
REKLAMA
Na zdražování nejvíce doplatí lidé, kterým se nezvyšují či dokonce klesají příjmy. Růst úrokových sazeb v ekonomice zhorší podmínky pro poskytování hypoték a dalších úvěrů. Nelze však očekávat, že by se vyšší úrokové sazby výrazně propsaly na běžné a spořící účty. Lidé proto budou velice rychle přicházet o kupní sílu svých úspor.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS