19. 01. 2021
Ceny v zemědělství klesají, ale ve stavebnictví rostou
„České spotřebitele může těšit, že se Číňané zvládli vypořádat s africkým morem prasat. Díky tomu se snížila zahraniční poptávka po vepřovém mase, což vedlo k propadu jeho ceny na tuzemském trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V prosinci loňského roku došlo k meziročnímu poklesu cen u zemědělských výrobců o 2,7 procenta. Vyšší ceny o 7,9 procenta však byly zaznamenány u zeleniny. Zdražovaly rovněž obiloviny a to o 5,7 procenta. K výraznému propadu o 29,1 procenta došlo u ceny brambor. Ještě výraznější pád cen o 29,9 procenta byl zaznamenán u jatečných prasat.
Za celý rok 2020 došlo v porovnání s rokem 2019 k poklesu cen zemědělských výrobců o 3,4 procenta. Spotřebitele však trápily výrazně rostoucí ceny ovoce o 16,5 procenta a vajec o 4,0 procenta.
Meziroční růst cen o 3,0 procenta byl zaznamenán v prosinci loňského roku u stavebních prací. Narůstaly i ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví a to o 1,8 procenta. V neposlední řadě lze pozorovat trend zvyšujících se cen stavebních pozemků. Tato kombinace faktorů předurčuje další růst cen na realitním trhu.
Za celý rok 2020 v porovnání s rokem 2019 se zvýšily ceny stavebních prací o 3,7 procenta. Na vině byl především odchod části zahraniční pracovní síly z východní Evropy, která se obávala vývoje kolem pandemie koronaviru.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS