18. 09. 2023
Ceny zemědělských výrobců umožňují zlevňovat potraviny v obchodech
„Vzhledem k prudkému poklesu cen zemědělských výrobců a zlepšující se situaci na energetických trzích již nic nebrání zlevňování potravin v obchodech. Jestliže potravináři a obchodníci přesto nebudou zlevňovat, tak budou zneužívat svého postavení na úkor zákazníků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Ceny zemědělských výrobců se v srpnu meziročně snížily o 16,4 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen dokonce o 26,2 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 34,9 procenta a obilovin o 32,3 procenta. Narostly však ceny zeleniny o 17,7 procenta, přičemž dramatické zdražení o 82,5 procenta pozorujeme u brambor. V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 2,4 procenta. Výrazně však narostly ceny prasat o 29,6 procenta a vajec o 19,0 procenta.
V srpnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 1,8 procenta. Jedná se o mírně vyšší růst než v červenci, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 1,4 procenta. Výrazné zdražení o 73,1 procenta pozorujeme u uhlí. Naopak snížení cen bylo evidováno u chemikálií o 19,4 procenta, základních kovů o 15,3 procenta a dřevěných výrobků o 19,4 procenta.
Ceny stavebních prací v srpnu meziročně vzrostly o 3,7 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily pouze o 0,2 procenta, což bylo způsobeno útlumem ve stavebnictví. Do konce roku nelze očekávat výrazné zvýšení stavební produkce. To by mohlo přijít až s rokem 2024, kdy vejde v účinnost nový stavební zákon. Rovněž budou zahájeny úvahy o snižování úrokových sazeb. Lze předpokládat, že jakmile výrazně zlevní hypotéky, tak se zvýší poptávka po nákupu nemovitostí, což povede k růstu cen na realitním trhu. Díky tomu bude moci akcelerovat nová stavební produkce.