09. 10. 2023
Češi navzdory ekonomickému útlumu práci stále mají
Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v září zopakovala srpnový výsledek a dosáhla tak hodnoty 3,6 %. Úřady práce evidovaly 282 tisíc volných pracovních pozic, tedy jen nepatrně více než před měsícem a o zhruba 24 tisíc méně než před rokem. Uchazečů o zaměstnání pak registrováno 263 tisíc, tedy o zhruba 2 tisíce více než před měsícem a o necelých 7 tisíc více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak i nadále připadá 0,9 uchazeče.
Z geografického pohledu zůstává míra nezaměstnanosti tradičně nejvyšší v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,2) a Chomutov (6,5), nejnižší je naopak v okresech Praha-východ (1,6), Pelhřimov (1,7) a Praha-západ (1,8). Nejvíce uchazečů na jedno volné místo připadá v okresech Karviná (10,0), Bruntál (6,0) a Most (4,3), nejméně naopak v okresech Mladá Boleslav (0,2), Praha-západ a Praha-východ (shodně 0,3).
Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce srpna a Česko si v nich opětovně vydobylo pozici nejméně nezaměstnané země v Evropské unii s mírou nezaměstnanosti 2,6 %. Následuje Malta (2,7) a Polsko (2,8), na opačném konci žebříčku nalezneme Španělsko (11,4), Řecko (10,7) a Francii (7,8). Průměr evropské sedmadvacítky činí 5,9 %. Připomínáme, že metodika výpočtu míry nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce.
Zářijová stagnace míry nezaměstnanosti nepředstavuje velké překvapení a lze na ni nahlížet dvěma způsoby. Na jednu stranu je potěšující, že navzdory nevalné ekonomické kondici se daří nacházet uplatnění pro české zaměstnance, a to dokonce i po začlenění více než 100 tisíc ukrajinských uprchlíků na pracovní trh. Na druhou stranu fakt, že prakticky všichni Češi usilovně pracují a přesto to nestačí na vykřesání alespoň trochu solidního ekonomického růstu, svědčí o strukturálních problémech českého hospodářství.
Vzhledem k očekávanému ochlazování průmyslového sektoru ve zbytku roku a standardnímu útlumu sezonních prací bude míra nezaměstnanosti pravděpodobně narůstat, ovšem hranice 4 procent s největší pravděpodobností nedosáhne. Zhoršení situace na pracovním trhu může nastat s příchodem nového roku, kdy části pracovní síly, kterou si firmy dosud drží v pohotovosti pro případ zlepšení odbytové situace, nebudou prodlouženy kontrakty.
Autor, Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus