CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

24. 07. 2024

0 komentářů

Češi si svou „blbou náladu“ nechtějí nechat vymluvit

 

Tuzemská ekonomická důvěra se v podle konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu v červenci snížila oproti předchozímu měsíci o 2,9 bodu a dosáhla tak hodnoty 95,1 bodu. Zhoršení hlásí obě složky, tedy spotřebitelská (o 2,6 na 98,4 bodu) i podnikatelská (o 2,9 na 94,5 bodu). Celková i podnikatelská důvěra se tak propadla nejníže od března letošního roku, spotřebitelská pak nejníže od února.

Loading



 

Citelné zhoršení nálady reportuje průmysl, kde opět ochladlo hodnocení současné poptávky i výhled na objem výroby v nadcházejících třech měsících. Mírné zlepšení naopak přišlo ve stavebnictví, kde narostla poptávka i očekávaná zaměstnanost.

Relativně dobrá zůstává nálada v obchodě, který sice o něco hůře hodnotí aktuální ekonomickou situaci, ovšem naopak s větší nadějí hledí do příštích měsíců.

Nepatrné ochlazení hlásí poskytovatelé služeb, ačkoliv zde sentiment zůstává na historické poměry stále pozitivní. I sektor služeb ovšem vnímá mírný pokles poptávky a s tímto trendem počítá i v blízké budoucnosti.

Pokles nálady spotřebitelů jde primárně na vrub zhoršení vnímané aktuální finanční situace domácností a poklesem deklarovaného úmyslu realizovat větší nákupy. Naopak mírně se zlepšilo očekávání ohledně ekonomického vývoje v blízké budoucnosti.

REKLAMA

Červencová data nelze hodnotit jinak než jako zklamání. Další zhoršení nálady v průmyslu samo o sobě není překvapivé a naznačovaly jej předchozí signály. Průmyslový sektor na své odražení ode dna stále čeká a vzhledem k chatrnému vývoji v zahraničí pravděpodobně ještě chvíli čekat bude.

Podstatně větší naděje ovšem byly vkládány do tuzemských spotřebitelů. Ti si po předchozím půstu užívají růstu reálných mezd a nadále mizivé nezaměstnanost, což je mělo namotivovat k obnovení nákupní aktivity. Právě zvýšená spotřeba domácností se pak měla stát hlavním tahounem letošního oživení tuzemské ekonomiky. Namísto toho se ovšem sentiment spotřebitelů zhoršil již třetí měsíc v řadě a dostal se tak zpátky pod svůj dlouhodobý průměr, což znamená návrat do teritoria „blbé nálady“.

Mezi domácnostmi opět narostly obavy ze zdražování a znatelně se zhoršilo hodnocení aktuální i budoucí vlastní finanční situace, což je poněkud v rozporu s pozorovaným zkrocením inflace a plošným růstem mezd. Jelikož toto chování nelze dost dobře vysvětlit tvrdými daty z tuzemské ekonomiky, lze spekulovat o souvislosti s Evropskými volbami a celospolečenskou diskuzí o ceně, kterou budou Češi muset v nadcházejícím období zaplatit za zelenání evropské ekonomiky.

Navzdory ne zcela přesvědčivým signálům i nadále věříme, že tuzemská ekonomika i spotřeba domácností v letošním roce míří opatrně směrem nahoru a počítáme s růstem HDP v okolí 1 procenta.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *