CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

23. 01. 2008

0 komentářů

Česká bublina praská rychleji než americká

 


 

Kdo v posledních týdnech rozhodně nevydělával, jsou důvěřiví investoři, kteří vložili své peníze do českých akcií. Mnoho analytiků dnes odůvodňují své chyby ve svých nedávných valuačních doporučeních, píše týdeník Euro v rubrice Palubní deník.

Euro upozorňuje, že například analytik Tomáš Gatěk, který ještě před měsícem stanovil cílovou cenu akcií společnosti ČEZ na 1030 korun za kus, minulý týden v době poklesu na 565 korun do Hospodářských novin napsal: „Cena, kterou jsme stanovili, zůstává stejná jako v době, kdy se ČEZ prodával za 850 korun. Z pohledu firmy se nic nezměnilo, jedná se o krátkodobý pokles trhu, který vyvolal panickou reakci investorů.“

Je sice hezké, píše Euro, že i když cena akcií těžce klesá, z pohledu firmy se nic nezměnilo. Jenže z pohledu investorů se změnilo hodně: přišli o velké peníze. A analytik by se měl na papíry různých firem dívat z hlediska investorů.

Viktor Kotlán z České spořitelny stanovil letos v květnu cílovou cenu pro akcie Zentivy na 1410 korun. Minulý týden se obchodovaly i za 843 korun.


Čeští analytici měli například vědět a investorům včas sdělit, že při vzniku finanční bouře budou české akcie vystaveny mnohem většímu tlaku než americké či západoevropské, tudíž je nepravděpodobné, že tyto papíry dosáhnou dříve doporučené úrovně.

REKLAMA

Analytici šroubují ceny českých akcií nahoru a nakonec na to doplatí chudák investor. Proč se to děje? Analytici buď neznají základní principy kapitálového trhu, nebo jsou v konfliktu zájmů. Investiční banky totiž většinou mají zakázky od velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze. A když nemají, tak se na tomto malém trhu zoufale snaží nějaké mandáty získat.

Analytici na vyspělých trzích jsou mnohem opatrnější a etičtější. Jinak by čelili hromadným žalobám investorů, kteří věřili cílovým cenám. Kdy si v Česku přečteme předpovědi o ceně akcií, kde analytik uvede, zda on sám obchoduje s příslušnými akciemi, zda firma, kterou „coveruje“, není náhodou velkým investment-banking-klientem jeho zaměstnavatele či jestli členové finanční skupiny zaměstnavatele vlastní papíry hodnocených společností?

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *