Dnes nezaměstnanost zaznamenává prudký nárůst a na pracovních úřadech je pouze 50 tisíc volných pracovních míst, tedy nejméně od roku 2004. O každé volné pracovní místo se tak pere již devět pracovníků. V polovině roku 2008 přitom ještě na jedno volné pracovní místo připadali necelí dva uchazeči o práci. Tempo zhoršování situace je podle všech měřítek velice rychlé.
Navíc propouštění ještě bude asi pokračovat i v dalších měsících. I když největší vlnu máme pravděpodobně již s přelomem roku a prvním kvartálem za sebou, výkon české ekonomiky v tomto roce bude mizerný (-2%) a i oživení v roce 2010 bude relativně mírné (+2%). V minulosti při tom nezaměstnanost v Česku tradičně rostla ve chvílích, když ekonomika nepřekonala alespoň 3%ní růst . Nečekám proto výraznější zlepšení podmínek na trhu práce minimálně do konce tohoto roku.
Na druhé straně si nelze nevšimnout relativně slušné flexibility českého trhu práce. Nezaměstnanost podobně jako v USA nebo Británii roste na rozdíl od Německa nebo Itálie o poznání rychleji. To má v krátkém období především nevýhody – zaměstnanci rychleji a lehčeji přicházejí o práci, což má rychlý a negativní efekt na spotřebu domácností a hospodaření státní kasy. Naopak v delším období státy s flexibilním trhem práce vítězí – rychleji proběhne potřebná restrukturalizace, která je hnacím motorem budoucího růstu produktivity práce a zaměstnavatelé tam raději a rychleji začnou najímat nové pracovníky.
Jan Bureš, hlavní ekonom PS