10. 05. 2021
Česká republika byla v podstatě vymazána z turistických map. Cestovní ruch padl na kolena
„Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem o dovolené na vlastní pěst například s využitím služeb Airbnb. Tento typ ubytování se obejde bez nadměrných kontaktů s dalšími turisty a z epidemiologického hlediska je srovnatelný s klasickým nájemním bydlením,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 281 894 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 91,1 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 56 091 lidí, což představuje meziroční pokles o astronomických 96,3 procenta. V podstatě tak došlo k vymazání České republiky z turistických map.
Chybějící hosté způsobili obří výpadky v tržbách hoteliérů, kteří se dostávají do existenčních problémů. Odvětví cestovního ruchu padlo na kolena a zvedat se bude velice obtížně. Kompenzace poskytnuté státem se ukazují jako nedostatečné a jistota brzkého zlepšení neexistuje. Vakcinace obyvatelstva sice přináší naději, ale ta může být pohřbena novými mutacemi koronaviru.
Mezi nejpostiženější v prvním čtvrtletí letošního roku patřily oblíbené lyžařské destinace v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde bylo zaznamenáno nejvyšší snížení počtu hostů. Silně zasažené je i naše hlavní město, kam v podstatě přestali jezdit zahraniční turisté. Praha přitom disponuje obřími ubytovacími kapacitami včetně těch nejluxusnějších hotelů. Ty jsou však téměř nevyužité.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
REKLAMA