CZK/€ 25.340 +0,22%

CZK/$ 23.254 +0,32%

CZK/£ 30.194 +0,38%

CZK/CHF 26.953 +0,35%

30. 10. 2015

0 komentářů

Česko má druhou nejnižší nezaměstnanost v EU

 


 

Mezi jednotlivými členskými zeměmi však i tak  přetrvávají hluboké rozdíly. Zatímco německá nezaměstnanost zůstává na 4,5%, což je méně jak polovina průměru eurozóny, v Řecku nebo ve Španělsku stále nezaměstnanost přesahuje 20%. Přes pokles v posledních měsících zůstává nadále vysoká také nezaměstnanost mladých. Ta v průměru přesahuje 22% a ve Španělsku je stále na dostřel 50%.

Do budoucna očekáváme další pokles nezaměstnanosti, který by měl být ale více tažen právě slabšími články eurozóny. Mohlo by tak docházet k pomalému stírání velkých rozdílů na trhu práce. Prostor pro pokles nezaměstnanosti v Německu nebo v Česku totiž již tak velký není. V těchto ekonomikách bychom na druhou stranu mohli  brzy vidět citelnější tlak na růst mezd. 

Vedle poklesu nezaměstnanosti vidíme, že své dno hledá v eurozóně inflace. Ta v eurozóně vyskočila v říjnu vzhůru nazpátek k nule. Podle našeho názoru tak v září označkovala své dno. I když se zatím nejedná o žádnou revoluci, následující měsíce by mohly přinést citelnější nárůst dynamiky cen. Do inflačních střev sice zatím nevidíme, počítáme ale s tím, že dynamiku cen zatím dál táhne dolů převážně oddíl doprava – tedy nízké ceny ropy. Jejich efekt by měl ale časem vyprchat.  Od konce října 2014 do začátku roku 2015 totiž ropa na světových trzích ztratila skoro 50 % a tento rok se zatím nic podobného neděje. A pokud u toho i zůstane, tak efekt levné ropy z inflace vyprchá a v eurozóně můžeme na začátku příštího roku z blízkosti nuly poskočit do okolí 1 %. To by neměla být pro delší dluhopisy dvakrát příznivá zpráva.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Stagnace je smrt, Evropa potřebuje tři Marshallovy plány            

Dlouho očekáváný report Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou koordinoval Mario Draghi, je na světě. Jaké jsou hlavní závěry? V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *