CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

25. 09. 2019

0 komentářů

Český důchodový systém v roce 2070? Analýza Deloitte rozebrala dva scénáře

 

V případě, že nebudou přijaty žádné reformní kroky v současném penzijním systému, bude za padesát let poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě pouze 25 %. Pokud by měl být zachován stávající poměr 40 %, pro penzijní systém by to bylo bez dalšího neudržitelné. Muselo by dojít ke zvýšení pojistného na důchodové pojištění, anebo posun hranice odchodu do důchodu. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte.

Loading



 

„Schéma valorizace penzí povede v roce 2070 k poklesu z aktuálních 40 % až na 25 %, což je úroveň dnešního Estonska. Průměrný měsíční příjem financí by se tak vstupem do důchodu snížil v průměru na čtvrtinu. Navzdory tomuto výraznému poklesu poměru by si současná podoba systému alespoň zachovala kupní sílu důchodů, neboť jsou valorizovány o inflaci a polovinu růstu reálných mezd,“ uvádí hlavní ekonom Deloitte David Marek. Je-li průměrný důchod 13 tisíc korun, v roce 2070 by byl na úrovni současných 8 a půl tisíce korun.

Pokud by vláda chtěla udržet současný poměr bez dalších změn, penzijní systém by se propadl do deficitu až 1,9 % HDP, což je podle analytiků neudržitelné. „K udržení poměru 40 % by bylo podle našich propočtů potřeba zvednout sazbu důchodového pojištění z dnešních 28 % na 34 % kolem roku 2060. Zdanění práce je však v Česku již dnes jedno z nejvyšších v Evropské unii, proto je tato možnost nereálná. Další možností by pak bylo zvednout věk odchodu do důchodu na 69 let. To však hraničí s fyzickými limity člověka,“ uvádí spoluautor Václav Franče. Další možností by mohlo být podpořit spoření v důchodových fondech.

Zdroj: Aktuálně.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Přehled: Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky?

Přehled vybraných legislativních změn, které se od nového roku dotknou jak firem, tak zaměstnanců. Rok 2025 přinese zejména novinky v DPH, paušální dani, odvodech OSVČ, minimální mzdě, zkušební době, výpovědní lhůtě, podmínkách pro dohodáře, zaručené mzdě, ESG reportingu i v zaměstnaneckých benefitech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *