„Opakovaně se nám stalo, že jsme přijali krátkodobé úvěry za negativní úrokové sazby,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Záporné sazby se však pohybují pouze v desetinách procenta. Půjčky získala skupina například od nizozemské ING, italské Intesa Sanpaolo či britské Barclays.
ČEZ je pravděpodobně jedinou českou firmou, která zatím dosáhla na půjčky se záporným úrokem. Odborníci nevidí negativní úroky nutně jako paradox. „Teoreticky si to umím představit. Komerční banky v eurozóně si mohou půjčit u Evropské centrální banky za záporný úrok. Pokud tyto peníze pošlou dál, mohou se o svůj výnos z takové operace podělit s klienty,“ vysvětluje expert Moody’s Analytics Tomáš Holinka.
„Naše úvěrové smlouvy standardně obsahují ujednání, podle něhož v případě záporných referenčních sazeb, jako jsou Pribor či Euribor, jsou úvěry úročeny nulovou úrokovou sazbou,“ připomněla například Kristýna Havligerová z České spořitelny. Podle centrální banky půjčují české banky firmám v průměru za 3,02 procenta. Jde o nejnižší úrokovou sazbu od roku 2010, kdy se údaje začaly sledovat.
Zdroj : E15.cz