10. 12. 2024
Chvilkově stagnující inflace, v listopadu byla stejně jako v říjnu 2,8 %
Česká inflace zůstala v listopadu na 2,8 % a trochu zaostala tak za očekáváním trhu i ČNB. Na první pohled je to dobrá zpráva, avšak jen velmi krátkodobě. Nejenom proto, že inflaci v listopadu ovlivnilo třeba zlevnění alkoholu, které rozhodně nebude mít dlouhého trvání, ale zejména kvůli pokračujícímu rychlému růstu cen ve službách.
Zatímco příprava na Vánoce obchodníky přiměla držet ceny zboží s výjimkou potravin na uzdě, ve službách se zdražuje o sto šest. Nájemné roste o více než šest procent, restaurace zdražují skoro o sedm procent a hotely téměř o devět. Nezdá se, že by to v předvánočním čase zákazníky stravovacích a ubytovacích zařízení nějak zvlášť v turistických destinacích deprimovalo.
Přitom ceny v rámci oborů HORECA za poslední tři roky vzrostly už o 46 %. Hlavní roli si v inflaci nicméně i nadále drží bydlení, které se na meziroční inflaci podílí aktuálně z 38 %. V podstatě zdražuje vše, co se přímo týká bydlení.
Co čekat dál? Prosincová inflace s největší pravděpodobností bude začínat už trojkou. Asi těžko předpokládat, že by během následujícího týdne výrazně zlevnily třeba potraviny, aby mohly vůbec výsledek inflace ovlivnit.
Začátek nového roku poté bude ovlivněn velkou nejistotou ohledně nových ceníků zboží a služeb. Otázkou je také míra fixací energií, která promluví do přepočtu vlivu cen energií na inflaci.
REKLAMA
Proto je pravděpodobné, že na prosincovém zasedání si ČNB dá pro jistotu přestávku ve snižování úrokových sazeb. S ohledem na přetrvávající inflační tlaky a nejistý výhled je to asi optimální řešení, které navíc pomůže koruně udržet se na přelomu roku blízko pětadvacítky.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS