Největším problémem exportně orientované čínské ekonomiky, je dnes propad vývozu díky poklesu zájmu o její výrobky v zahraničí a rovněž snížení domácí spotřeby. Problémem je hlavně to, že dnes jsou krizí výrazně postiženy USA i Evropské země, do nich směřuje velká část čínského exportu.
Ve třetím čtvrtletí tak Čína zaznamenala pokles růstu na devět procent, což je nejméně za posledních pět let. Zatím nepomáhalo ani několikanásobné snižování úrokových sazeb. "Čína se rozhodla přijmout aktivní fiskální i monetární politiku, která zajistí stabilní ekonomický růst a větší domácí spotřebu," uvedl k opatření prezident Chu Ťin-tao. Peníze však půjdou také do infrastruktury, tvorby nových pracovních míst, nebo ochrany životního prostředí.
Na zprávu pozitivně reagovaly akciové trhy po celém světě. Ráno přidaly asijské trhy, pozitivní nálada byla cítit také v Evropě a rovněž americké trhy otevřely v plusu. Výrazným posílením reagovala na zprávy o čínském balíčku také cena ropy, která otevřela o tři dolary nad páteční zavírací cenou (Brent).
Zdroj: aktualne.cz, ČTK