CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

26. 04. 2017

1 komentář

Pod Cínovcem leží nerostný poklad

 

Minerální poklad, který byl v minulosti považován za odpad po těžbě cínu a wolframu leží takřka nepovšimnut pod povrchem Cínovce v Krušných horách.

Loading



 

Geologický průzkum odhalil obrovské zásoby horniny cinevalit, která obsahuje lithium. První odhady tipují více než 650 milionů tun horniny. Takto bohaté ložisko nelze nalézt již nikde jinde v Evropě.

Studie zatím propočítala prvních 21 let provozu, během kterých by se z podzemí ročně odčerpaly necelé dva miliony tun rudy. Úpravárenský závod v Dubí by z nich ročně vyráběl téměř 21 tisíc tun velmi dobře prodejné suroviny. „Nemělo cenu dělat ekonomické výhledy na 50 či 100 let. Zpracovali jsme proto zatím model pro 10 procent zásob, které všechny patří mezi velmi dobře prozkoumané,“ uvedl ředitel Geometu Richard Pavlík. Čistá hodnota projektu činí podle studie 540 milionů dolarů.
Zdroj : iHNed.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Těžba ropy - ropa

USA se derou na místo ropné jedničky

Spojené státy se velmi pravděpodobně již během letošního roku nebo v nedaleké budoucnosti stanou světovou jedničkou v těžbě ropy. Je to neuvěřitelná renesance u země, ve které těžba roky skomírala.

Text: Luboš Smrčka

13. 04. 2018

Do jakých komodit investovat v roce 2016?

Investování do komodit je zajímavou alternativou pro dynamické, ale i konzervativní investory. Mezi nejznámější komodity patří drahé kovy, zejména zlato a stříbro. A právě tyto dva kovy se dostaly v současné době do zorného úhlu mnoha investorů.

Text: Pavel Drahotský

30. 05. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan Farský

    4 května, 2017

    Naprosto nerealizovatelná těžba. Možná až bude mít lithium cenu zlata. Greisenové žíly s lithiem jsou rozmístěny v horizontálních čočkách procházející velmi tvrdou žulou. Jsou velmi hluboko pod povrchem. Proto těžit rudu způsobem jako cín v Altenbergu pomocí mohutné pinky nepůjde. Stejně jako se ukázala nerentabilní hlubinná těžba cínu na Cínovci a předtím v Krupce zkrachuje i tento projekt. Suroviny tohoto typu jsou daleko snáze dostupné jinde ve světě jako sekundární ložiska. A propos, v dávné minulosti byly cínové ruddy z greisenu v této oblasti také těženy ze sekundárních ložisek a úspěšně. A tehdejší prospektoři sami poznali, že k primárním ložiskům se lopotit nemá cenu. Kdo nepoznal svoji minulost, musí si ji znovu prožít.

    Odpovědět