07. 06. 2023
ČNB ani v dubnu na obranu koruny neintervenovala
Podle dnes zveřejněných dat během letošního dubna ČNB neuzavřela na devizovém trhu na podporu české koruny žádné spotové operace.Naposledy tak intervenovala proti oslabení tuzemské měny loni v říjnu. Formální závazek centrální banky zabránit „nadměrným výkyvům kurzu koruny“ je nicméně nadále pravidelnou součástí komunikace bankovní rady ČNB, která silnou korunu preferuje před zvyšováním úrokových sazeb.
Za období od loňského května do října ČNB na obranu koruny proti oslabování vydala v součtu 25,6 mld. EUR, což odpovídá 15,9 % celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022. To činil jejich objem 160,4 mld. EUR. Na konci letošního května stav rezerv dosáhl 127,9 mld. EUR. Samotný objem případných intervencí na podporu koruny za květen bude zveřejněn až za měsíc. Vzhledem k předběžným datům ale podle nás centrální banka ani v květnu neintervenovala.
Přestože silná koruna pomáhá tlumit dovážené inflační tlaky, její posílení za poslední rok na plnou kompenzaci růstu zahraničních cen nestačilo. V meziročním srovnání je koruna oproti euru aktuálně silnější o zhruba 5 %. Když se však podíváme na spotřebitelské ceny v eurozóně, tak ty byly v květnu meziročně vyšší v průměru o 6,1 %, a to jen díky rychlému poklesu v posledních měsících. Loni na podzim ještě inflace v eurozóně převyšovala 10 %.
Posilující trend koruny se podle nás dočasně vyčerpal. Nadále očekáváme, že vzhledem ke slabé domácí ekonomické aktivitě v Q1 23 i posledním datům z evropského průmyslu, výraznému poklesu úrokového diferenciálu a předchozímu nadměrnému posílení v reálném vyjádření by koruna mohla k euru v ročním horizontu lehce oslabit k 23,8 CZK/EUR. Zároveň se zdá nepravděpodobné, že by na těchto hladinách proti případným tlakům na její oslabení centrální banka intervenovala.