13. 10. 2023
ČNB by zatím o snižování úrokových sazeb uvažovat neměla
V úterý byla zveřejněna česká inflace za září. Dezinflační trend klesající míry inflace z posledního období v září pokračoval, když meziroční míra inflace poklesla ze srpnových 8,5 % na 6,9 % v září. Zářijové číslo přitom bylo oproti konsenzu trhu výrazně příznivější, když analytici v průměru očekávali zářijovou inflaci na 7,5 %. Česká národní banka a většina trhu v tuto chvíli očekává, že česká inflace v průběhu prvního pololetí příštího roku poklesne až poblíž dvouprocentního cíle ČNB. Já však tak pozitivní nejsem a domnívám se, že spotřebitelské ceny v prvním pololetí 2024 ještě porostou nadprůměrným meziročním tempem kolem 4 %.
Vidím přitom dva klíčové proinflační faktory. Zaprvé je to stále velice silně zvýšený rozpočtový schodek české vlády, který kumulativně od začátku letošního roku do konce září činil 181 miliard korun. Druhým úzce souvisejícím proinflačním faktorem je stále poměrně hodně robustní růst české peněžní zásoby, jejíž meziroční tempo na konci září činilo 8 %. Vzhledem k tomuto našemu na rozdíl od zbytku trhu ne tolik optimistického inflačního výhledu se domnívám, že by Česká národní banka prozatím ještě o snižování základních úrokových sazeb uvažovat neměla a měla by je držet na stávající úrovni minimálně do konce prvního čtvrtletí příštího roku.
Konec konců klíčové centrální banky v čele s americkým Fedem a ECB to vidí velice podobně s tím, že o snižování jejich základních úrokových sazeb v nejbližším období v žádném případě neuvažují. Je tomu totiž právě naopak, když je nyní docela dobře možné, že Fed i ECB s ještě jedním zvýšením základních úrokových sazeb do konce roku ještě přijdou.
Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a. s.