04. 11. 2022
ČNB: holubice na jestřábí stezce
ČNB ponechala na svém posledním zasedání sazby bez změny, což se obecně očekávalo. Než výsledek bylo mnohem zajímavější sledovat představení nové prognózy. Oproti letní prognóze se nová podzimní prognóza příliš neliší ve výsledku inflace pro příští rok – zatímco letní prognóza čekala průměrnou inflaci na úrovni 9,5 % , nová podzimní ji vidí na úrovni 9,1 % – liší se způsob, jak se česká ekonomika má ke stejnému výsledku dostat. Ten nový způsob je přitom bolestivější.
Zatímco v létě ČNB tvrdila, že sazby budou v příštím roce klesat (průměrný PRIBOR v roce 2023 měl být zhruba 5 %) a ekonomika se vyhne recese (růst HDP se čekal kladných 1,1 %), dnes je všechno jinak. ČNB dnes čeká průměrný PRIBOR v roce 2023 na 7 % (a dokonce na 5 % v roce 2024…) a v příštím roce kontrakci ekonomiky o necelé procento. Přidejme k tomu očekávání silnější koruny, kterou ČNB evidentně chce držet pod 25 korunami za euro celý rok 2023, a je jasné, co se nám ČNB snaží sdělit: že inflace je mnohem persistentnější, než si doposud myslela, a že sazby budou muset zůstat vysoko mnohem déle. Považme ještě, že se i u podzimní prognózy jedná o model s prodlouženým horizontem měnové politiky a s předpokladem ukotvených inflačních očekávání, což jsou v obou případech přinejmenším kontroverzní předpoklady, a je jasné, kam ČNB míří – k výrazně vyšším sazbám.
Růst sazeb jí ostatně podzimní prognóza rovnou doporučuje, když volá po růstu sazeb nad 8 %. A na tiskovce růst sazeb slovy, že nejbližší rozhodování bude o „stabilitě nebo růstu sazeb“ připouští už i donedávna zapřisáhlý reprezentant holubic Aleš Michl. Čekají nás z měnově-politického hlediska ještě velmi zajímavé, bohužel však bolestivé, časy.
Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq