01. 02. 2021
ČNB na únorovém zasedání pravděpodobně ponechá ve hře růst sazeb v tomto roce
V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání centrální banky. Od uplynulé listopadové prognózy pandemie začala dopadat na ekonomiku ještě tvrději. Soudě podle indexu mobility mapujícího pohyb obyvatel v obchodech a dopravě došlo po prosincovém rozvolnění opět k prudkému ochlazení podmínek v oblasti služeb. Nejvíce zranitelné vedle pohostinství, hoteliérství a kultury, zůstávají podle našich odhadů obchody s oděvy a textilem a obecně menší kamenné prodejny.
Tvrdé podmínky na začátku roku a pomalejší rozjezd očkování ale pravděpodobně zatím nepovedou k výraznějším změnám v odhadu růstu pro tento rok. Centrální bankéři byli již v listopadu ve svých odhadech hodně konzervativní a sázeli na velice opatrné oživení ”pouze” o 1,7 % (náš odhad 2,7 %).
Co se však od listopadu změnilo výrazněji je dynamika kurzu koruny. Centrální banka počítala v listopadu s tím, že se na začátku nového roku bude pohybovat v okolí 27,00 EUR/CZK. Realita je však docela jiná a koruna se na vlně globálního optimismu spojovaného s vakcínou posunula až do blízkosti 26,00 EUR/CZK. Silnější česká měna by měla být hlavním důvodem, proč nová prognóza pravděpodobně bude ukazovat na pomalejší růst úrokových sazeb v tomto roce.
Dalším argumentem, proč se do růstu sazeb nijak “nehnat”, může být pro některé centrální bankéře samozřejmě také vysoká nejistota spojená s prognózou a možná i nižší prosincová inflace. Ta byla o sedm desetin procentního bodu nižší, než předpokládala prognóza. Ovšem z velké části kvůli nižším cenám potravin. Jádrová inflace zůstává poblíž historických maxim a zprávy o zpožďujících se subdodávkách a raketovém růstu cen mezinárodní přepravy zatím vyznívají spíše pro-inflačně…
Sečteno podtrženo, centrální banka pravděpodobně bude dál jasně komunikovat, že další krok bude směrem k vyšším sazbám…, je jen otázka, zda se toho dočkáme v tomto roce.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance