22. 10. 2021
ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv. Koruna však dál slábne
Česká koruna včera nezažila nejlepší seanci – pokračující obavy o zdraví lokálního průmyslu (tím pádem sázky na nižší exporty) drží v defenzivě všechny středoevropské měny. Nijak nepomáhá také přetrvávající strach z globálních inflačních tlaků a relativně silný dolar. Koruna se proto včera dostala nad 25,60 EUR/CZK, kde naposledy déle pobývala v průběhu července.
A výrazně jí nepomohly ani další jinak pozitivní zprávy z ČNB. Centrální banka se po devíti letech rozhodla obnovit prodeje výnosů z devizových rezerv, což je pro korunu bezesporu dobrá zpráva. ČNB v prohlášení sice uvedla, že bude prodávat jenom část devizových rezerv a to takovým způsobem, aby neovlivnila obchodování. Na druhou stranu guvernér na poslední tiskové konferenci mluvil o tom, že pokračující kumulace devizových rezerv korunu poškozuje, protože zahraniční investoři výnosy ze svých korunových aktiv zpravidla konvertují zpátky do eur.Na druhou stranu je pravda, že ČNB začne s prodejem výnosů z devizových rezerv pravděpodobně opatrně a až od příštího roku…, bezprostřední pozitivní impuls proto zatím není velký.
Stejně tak koruna nebyla schopná ocenit relativně jestřábí komentáře Tomáše Holuba z ČNB. Ten otevřeně přiznal, že pro něj v listopadové debatě nad sazbami bude minimální možný růst sazeb o 50 bps. Stagflační prostředí podle Tomáše Holuba (i nás) není argumentem pro to, nechat sazby nízké. My v tuto chvíli počítáme s růstem sazeb na listopadovém zasedání o 50 bps, pokud by však v podobném jestřábím duchu mělo hovořit více centrálních bankéřů a koruna dál slábla, je možná i rychlejší normalizace sazeb. Trh v tuto chvíli počítá v listopadu spíše se zvýšením sazeb o dalších 75 bps.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance