CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

02. 05. 2024

0 komentářů

ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry

 

Fed včera podle očekávání sazby nezměnil, a i když doprovodný komentář přiznává pomalý posun v “naplňování inflačního cíle”, nakonec největší jestřábi na trhu museli být trochu zklamáni. Za prvé proto, že Fed si přes změnu komentáře ponechává své “holubičí nastavení” – setrvačná inflace je důvodem pro “odklad poklesu sazeb” nikoliv pro úvahy nad “opětovným růstem”. A za druhé proto, že zpomalilo o něco výrazněji kvantitativní utahování. V prvotní reakci šly proto americké výnosy spíš lehce dolů, což se kromě jiného líbilo i české koruně – ta se během svátečního obchodování posunula pod 25,10 EUR/CZK.

Loading



 

Dnes už se ovšem bude vyčkávat na zasedání ČNB. Předpokládáme širokou shodu na poklesu sazeb o dalších 50bps z 5,75 % na 5,25 %. Klíčové bude ovšem vyznění nové prognózy, výsledek revizní prověrky přirozené úrokové míry a doprovodné komentáře členů bankovní rady.

Prověrka přirozené úrokové míry pravděpodobně k žádné revoluci nepovede. I když mají centrální bankéři pocit, že by měla být rovnovážná sazba výše, zdá se, že hlavní scénář prognózy bude dál pracovat s přirozenou sazbou 3 % (1 % reálná sazba + 2 % inflační očekávání) a bude “pouze” doplněn alternativními scénáři. To by však po komentářích z posledních dvou týdnů nemělo být pro trhy velké překvapení a klíčové bude, jaký k “prověrce” zaujmou postoj členové bankovní rady.

Ten se bude formovat trochu i pod vlivem nové prognózy. Její hlavní scénář by měl ukazovat na viditelně vyšší trajektorii sazeb než v únoru, a to hned z několika důvodů – vzhledem ke slabší koruně, vyššímu HDP, vyšším zahraničním bankám a skutečnosti, že ČNB únorovou prognózu neposlechla a snižuje sazby pomaleji. Zejména vzhledem k nejistému vývoji sazeb v zahraničí také čekáme spíše lehce jestřábí doprovodné komentáře akcentující pro-inflační rizika (vzhledem k prognóze). Na druhou stranu trhy již výrazně přehodnotily své sázky na pohyb sazeb v tomto roce a prostor pro “jestřábí” překvapení je tak před dnešním zasedáním relativně omezený.

Autor: Jan Bureš, Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *