04. 02. 2021
ČNB představí svoji novou prognózu, a tedy i výhled úrokových sazeb
Hlavní událostí dnešního dne bude v ČR nepochybně první letošní zasedání bankovní rady ČNB. Ke změně úrokových sazeb sice ani tentokrát nedojde, avšak nová prognóza, kterou dnes centrální bankéři projednají, naznačí, jak moc a vlastně i jak rychle by měla ČNB alespoň z pohledu vlastního modelu postupovat. Rizika a nejistoty, o kterých je v posledním roce pravidelně řeč, zatím nezmizely, avšak o tom, co se děje v ekonomice v době lockdownu už něco málo vědět je.
Především je vidět, že ani uzavření významné části služeb nevedlo v závěru roku k propadu HDP. Silná zahraniční poptávka udržela v chodu největší tuzemské odvětví – průmysl – a ekonomika tak opět neupadla do recese. Drží se i trh práce, kde sice dochází k masivním přesunům pracovníků mezi odvětvími, avšak celkově nezaměstnanost roste jen velmi pozvolna. Potvrdila to i včerejší data z výběrových šetření pracovních sil, podle kterých se nezaměstnanost v závěru roku zvýšila na 3,1 %. Na to, jak výrazně propadla ekonomika, je to ještě velmi dobrý výsledek, byť je zřejmé, že k němu napomohla nejenom vládní podpora, ale i odchod zhruba 50 tisíc lidí z trhu práce.
Dařilo se i na inflačním poli, neboť česká inflace začala konečně svižně klesat. Dokonce mnohem rychleji, než ČNB sama předpokládala, neboť poslední (prosincová) odchylka inflace od prognózy již dosahovala sedm desetin procentního bodu. A tak výrazná byla mimochodem naposledy přesně před pěti lety. Ale to je de facto již jen minulost, a tak v tuto chvíli bude mnohem zajímavější, s jakým výhledem hodlá sama ČNB pracovat. Je pravděpodobné, že v hlavním scénáři bude dál počítat s růstem, nebo jak někdy říká „s normalizací“, úrokových sazeb. Na rozdíl od listopadového scénáře může být přece jen o něco posunutý dále do budoucna v důsledku prodlužování pandemie nejen v ČR, ale i blízkém zahraničí. Jako brzda návratu k vyšším úrokovým sazbám může zafungovat i kurz koruny, který sám o sobě zpřísňuje tuzemské měnové podmínky a v podstatě dělá práci za úrokové sazby. Stejně tak se ovšem dá nalézt i pár argumentů pro dřívější zvyšování úrokových sazeb, ať už jde o fiskální expanzi, odloženou – potenciálně inflační – poptávku domácností nebo o přehřátý realitní trh atp. V každém případě vzhledem k rizikům a nejistotám pospíchat ČNB ani tentokrát nikam nemusí. Už třeba proto, že případná jestřábí rétorika dodává sílu koruně a pro investory dál zatraktivňuje tuzemská aktiva v době, kdy se v zahraničí tisknou peníze jako o život.
Petr Dufek
Analytik ČSOB