23. 11. 2023
ČNB se obává míry lednového přecenění
Podle členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než ČNB čeká.
Kubelková zároveň uvedla, že obavy tohoto typu hrály roli při listopadovém měnověpolitickém zasedání, kde ČNB rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Kubelková řekla, že ČNB se ve své politice nachází kolem bodu zlomu, kdy je rozhodování běžně spojeno s větší nejistotou. Nyní k tomu podle ní přispívá i nejistota ohledně reakce firem na předpokládané zvýšení regulovaných složek energií. Nejasná je i rychlost růstu mezd v příštím roce. Podle Kubelkové tak bude důležitý každý další údaj přicházející z ekonomiky. Podle nás se jedná o další komentáře, které potvrzují naše očekávání prvního snížení úrokových sazeb až v únoru. Únorové zasedání se sice koná před zveřejněním lednové inflace, jisté indikace o cenovém vývoji, včetně cen energií, ale ČNB mít bude. Podobně by tomu mělo být i v případě kolektivního vyjednávání o mzdovém růstu v příštím roce. Zmíněné interview pro Seznam Zprávy přispělo k dnešnímu posilujícímu trendu české koruny, která zpevnila o zhruba 0,2 % k 24,46 CZK/EUR.
Týdenní data z amerického trhu práce pozitivně překvapila, počty nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby naopak zklamaly. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu dosáhl 209 tis., což bylo oproti tržnímu konsensu o 18 tis. méně. Nižší byl údaj i ve srovnání s týdnem předtím, a to o 24 tis. Pozitivní byl rovněž vývoj počtu osob soustavně pobírajících podporu v nezaměstnanosti. Ten se po zhruba dva měsíce trvajícím růstu v minulém týdnu snížil. Trend vývoje vysokofrekvenčních indikátorů však zatím stále indikuje pozvolné chladnutí amerického trhu práce. Počet objednávek zboží dlouhodobé spotřeby po zářijovém růstu o 4 % v říjnu meziměsíčně klesl o 5,4 %, tedy více než se čekalo (konsensus činil -3,2 %). Jen nepatrně horší byl pak vývoj zakázek bez běžně volatilních objednávek dopravních prostředků. Tato užší a více směrodatná kategorie ukázala na meziměsíční stagnaci oproti očekávanému růstu o 0,1 % m/m.
Lepší data z trhu práce USA pravděpodobně pomohla dolaru k silnějším úrovním. Vůči společné evropské měně dnes posílil o zhruba 0,5 % k hranici 1,085 USD/EUR. Evropská spotřebitelská důvěra za listopad sice také dopadla ve srovnání s odhady lépe, její úroveň však nadále zůstává významně podprůměrná.