03. 08. 2020
ČNB tento týden sazby nezmění, trhy žijí strachem z americké „fiskální brzdy“
Zrychlující šíření pandemie napříč Evropou a neschopnost Spojených států dohodnout se na pokračování koronavirové pomoci ekonomice budou hýbat trhy i na počátku nového týdne. Nová čísla včetně statistiky z amerického trhu práce (payrolls) nakonec mohou být odcloněna na vedlejší kolej…
Hlavní strach mají trhy z toho, aby politický pat definitivně nevykolejil amerického spotřebitele. Pokud se Bílý dům a Kongres neshodnou na další vlně rozpočtové pomoci, zakusí víc než 25 milionů Američanů rychlou “fiskální brzdu”. Od začátku srpna jim totiž přestanou definitivně chodit mimořádné COVID dávky v hodnotě 600 dolarů týdně. Horší sentiment mezi Americkými spotřebiteli nakonec může ohrozit celé globální oživení – výdaje amerických domácností totiž tvoří skoro třetinu světové spotřeby (zdaleka nejvíc na světě). Uvidíme, jestli to bude pro akciové investory dostatečný argument, alespoň načas vystoupit z rychle rozjetého vlaku.
V Česku mezitím rozetne letní nudu svým zasedáním centrální banka. V tuto chvíli však nebude mít důvod nic výrazného měnit. Ekonomika padala v první polovině roku o něco méně, než se obávala ČNB. Navíc inflace zůstává relativně vysoko a sazby se už dostaly na dostřel technické nuly. Aby se ČNB rozhoupala k další akci, museli bychom v druhé polovině roku vidět velice pomalé a komplikované oživení, doprovázené růstem nezaměstnanosti, rychlým poklesem dynamiky mezd a inflačních očekávání. I tak by ovšem primárně musela reagovat vláda, při pohledu na vysoké přebytky likvidity v českém finančním systému je zjevné, že centrální bankéři už většinu práce odvedli…
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance