04. 05. 2020
ČNB znovu sníží sazby… Vytáhne něco nového ze zbrojního arzenálu?
Česká národní banka tento týden pravděpodobně opět bude chtít ekonomice podat pomocnou ruku. Počítáme s dalším snížením sazeb o 0,5 procentního bodu na 0,5 %. Otázkou spíše je, zda se ČNB s rozšířenými pravomocemi (po novele zákona) nakonec rozhodne sáhnout i po nových méně ortodoxních zbraních.
Napomoci tomu může nová prognóza, která by měla ukázat na skutečně výrazný propad ekonomiky v první polovině roku a na extrémně vysokou nejistotu spojenou s vývojem v dalších kvartálech. ČNB by tak teoreticky vedle snížení základní čtrnáctidenní úrokové sazby mohla alespoň debatovat i o dalších nástrojích. V tuto chvíli jsou bezesporu mimo hru intervence proti české koruně. Nástroj, který měl svůj význam v roce 2013, by dnes nadělal více škody než užitku. Česká koruna, zatížená vysokým objemem krátkodobého zahraničního kapitálu, je slabá zcela přirozeně a značná část exportérů by paradoxně spíše ocenila její stabilizaci. Stejně jako v roce 2013 pořád platí i silné argumenty proti záporným sazbám v Česku.
Na druhou stranu by tentokrát mohlo dávat smysl nastavit určité cíle/mantinely i pro dlouhodobé úrokové sazby (na křivce státních dluhopisů). Právě od dlouhodobějších sazeb se ve skutečnosti odvíjí cena peněz pro podnikový sektor i domácnosti. A poslední měsíc ukázal, že kombinace vysokých emisí vládních dluhopisů a odlivu zahraničního kapitálu dokáže vrátit na český dluhopisový trh vyšší rizikové prémie…, které se nakonec mohou promítnout i do ceny peněz pro soukromý sektor.
Je sice pravda, že ohromné přebytky likvidity v českém finančním systému samy o sobě mohou minimálně nějaký čas ke zklidnění situace stačit. Snižování základní úrokové sazby, za kterou finanční instituce ukládají přebytky likvidity v repo-operacích, samo o sobě zvyšuje přirozenou poptávku po státních dluhopisech. Stejně tak extrémní akce Fedu a ECB pomáhají udržovat velké objemy zahraničního kapitálu v českých korunách. Rizikové prémie na českém dluhopisovém trhu se tak v posledním týdnu stabilizovaly. To co platí dnes, ale nemusí nutně platit zítra. Možná by proto stálo za úvahu vyhlásit cíle pro střednědobé a delší výnosy státních dluhopisů po vzoru Bank of Japan čistě “preventivně”. Takové včasné opatření může mít vysokou “signalizační” sílu a může držet rizikové prémie na uzdě, aniž by centrální banka ve finále musela na trhu příliš nakupovat státní dluhopisy.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance
REKLAMA